Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Kuny nie będą panoszyć się w twoim ogrodzie. Wystarczy położyć to na ziemi
Paulina Korzec
Paulina Korzec 25.04.2024 16:29

Kuny nie będą panoszyć się w twoim ogrodzie. Wystarczy położyć to na ziemi

Kuna
Fot. Canva Pro/Aleksander

Kuny to powszechnie spotykane szkodniki, których wygląd bywa mylący. Pozornie niegroźne zwierzęta mogą wyrządzić poważne szkody na posesji, dlatego warto się ich pozbyć.

Te niewielkie ssaki z rodziny łasicowatych potrafią być groźnymi drapieżnikami i nieproszonym gośćmi w naszych ogrodach, domach, a nawet samochodach. Jak z nimi walczyć?

Nie daj się nabrać kunie

Niewinny wygląda kuna zawdzięcza niewielkim rozmiarom i miękkiemu futerku. Ssak ten rzeczywiście jest drobny, ale szkody, jakie czyni, mogą być bardzo dotkliwe.

Przekonują się o tym właściciele samochodów, w których te szkodniki często urządzają swoje schronienia, przegryzając kable i niszcząc elektronikę. Jeśli kuna zadomowi się w budynku mieszkalnym, jej obecność będzie również dokuczliwa.

W domu czy w altanie może niszczyć sprzęty i instalacje, a w ogrodzie obgryzać owoce i niszczyć rabaty. Wszędzie też pozostaną po niej zanieczyszczenia - odchody i resztki jedzenia.

Kuna
Fot. Canva Pro/Ken Canning

Jak pozbyć się kuny?

Zanim jeszcze kuna zadomowi się na naszej posesji, warto zaopatrzyć się w odstraszacze na kuny, np. dźwiękowe. Jeśli jednak mamy już do czynienia z nieproszonym gościem, to również można skutecznie go przepędzić.

W tym celu należy zastosować zwierzęcą sierść. Włosie psa lub kota rozrzucone w domu i ogrodzie skutecznie zniechęci kunę do przebywania w otoczeniu potencjalnego wroga.

Co jeszcze może odstraszyć kunę? Zapach chemicznych środków czystości, np. chloru lub kostki toaletowej o aromacie cytrusów. Skuteczne może się także okazać… rozbite jajko.

Jak jeszcze odstraszyć kunę?

Kuna na co dzień przebywa w zacisznych miejscach, np. na poddaszu. Jeśli będziemy zakłócać jej spokój i zaznaczać swoją obecność, np. poprzez głośne dźwięki, może to zniechęcić ssaka do bytowania na naszej posesji.

Można się także zdecydować na fizyczne pochwycenie kuny, stosując w tym celu żywołapki. Po złapaniu zwierzaka pozbywamy się go w sposób humanitarny - np. wywozimy daleko poza miejsce zamieszkania. Reszta osobników podąży za gryzoniem.

Kuna
Fot. Canva Pro/Michel VIARD

Zobacz także: