Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Nie wyrzucaj, to cenny nawóz, środek na szkodniki i odkwaszacz. W ogrodzie jest nieoceniony
Paulina Korzec
Paulina Korzec 25.04.2024 00:10

Nie wyrzucaj, to cenny nawóz, środek na szkodniki i odkwaszacz. W ogrodzie jest nieoceniony

Nawóz z popiołu
Fot. Canva Pro/Nadya Tkach

Recykling to sprytny sposób na oszczędności, ochronę środowiska i… obfite plony w ogrodzie. Wystarczy w tym celu wykorzystać popiół drzewny, który zostanie nam po paleniu w kominku.

Uważajmy na to, co wyrzucamy do śmietnika. Pozostałości roślin, obierki i inne odpady mogą okazać się cennym nawozem. Tak jest w przypadku popiołu, który wykorzystamy w ogrodzie na wiele sposobów.

Dlaczego warto stosować popiół drzewny w ogrodzie?

Popiół to produkt uboczny spalania w kominku. Jeśli w domu posiadamy piecyk na drewno, z pewnością posiadamy spore ilości tego odpadu. To samo dotyczy pozostałości po paleniu grilla, warto jednak pamiętać, że do wykorzystania w ogrodzie nadaje się wyłącznie popiół pochodzący z naturalnego drzewa – nielakierowanego i bez dodatków chemicznych.

W zależności od gatunku spalanego drzewa, popiół charakteryzuje się wysoką zawartością wapnia, fosforu, potasu, magnezu i innych składników mineralnych stanowiących podstawowe substancje odżywcze roślin.

Każdego ogrodnika powinien zainteresować zasadowy odczyn popiołu, zwłaszcza pozyskanego z drzew liściastych. Jego właściwości alkaliczne pozwalają uzyskać mniej kwaśne pH gleby. Oprócz tego drobinki popiołu zwiększają przepuszczalność podłoża, ułatwiając transport wody i substancji odżywczych.

Nawóz z popiołu
Fot. Canva Pro/Valeriy_G

Popiół drzewny jako naturalny nawóz

Bogactwo składników mineralnych w popiele pozwoli wzbogacić glebę w warzywniaku. W ten sposób użyźnimy podłoże pod uprawę tych roślin, które nie potrzebują bardzo kwaśnej ziemi, a wymagają dużej zawartości potasu. Dotyczy to m.in. ogórków, pomidorów i papryki.

Cenny popiół wykorzystujemy jeszcze przed wysadzeniem roślin, obtaczając w nim cebulki i dodając go do dołków przygotowanych pod sadzonki. Pozostałości po spaleniu drewna przydadzą się także do przekopania grządki oraz ściółkowania warzyw.

Ze względu na wysoką zawartość potasu i fosforu, popiół warto zastosować w momencie największego zapotrzebowania roślin na ten składnik. Ma to miejsce w okresie zawiązywania kwiatów i owocowania warzyw, które należy wtedy podsypać popiołem lub rozcieńczyć go w wodzie i taki nawóz wykorzystać do podlewania roślin.

Popiół na trawnik w ogrodzie

Składniki zawarte w popiele przeciwdziałają bytowaniu szkodników, np. ślimaków oraz mszyc. Skutecznie pomagają także w walce z grzybami, a ponadto działają antybakteryjnie. Właściwości te warto wykorzystać w pielęgnacji trawnika.

Podsypanie trawy popiołem na zasadzie tradycyjnego wapnowania należy przeprowadzić po i przed wegetacją roślin. Aby wapń z popiołu łatwiej przedostał się do gleby, po posypaniu podłoża warto przeprowadzić zabiegi wertykulacji i aeracji.

Nawóz z popiołu
Fot. Canva Pro/vvoevale

Zobacz także:

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10