Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Uważaj na tego pająka. Wchodzi do domów, a jego jad rozpuszcza czerwone krwinki
Paulina Korzec
Paulina Korzec 22.04.2024 18:27

Uważaj na tego pająka. Wchodzi do domów, a jego jad rozpuszcza czerwone krwinki

Pająk
Fot. Shutter/Rainer Fuhrmann

Pająki na ogół nie wywołują w nas pozytywnych skojarzeń, niektóre osoby cierpią wręcz na arachnofobię. W Polsce jednak nie mamy raczej do czynienia z groźnymi gatunkami tych stawonogów, poza kilkoma wyjątkami.

Z pająkami mamy styczność na co dzień, zamieszkują one nawet nasze domy. Mogą być pożyteczne i stanowią ważny element ekosystemu, ale i tak warto mieć się na baczności. Szczególne obawy budzi jeden gatunek pająka.

Nie wszystkie pająki są groźne

Chociaż pająki w niektórych z nas mogą budzić niesmak, obrzydzenie, a nawet lęk, to w naszym warunkach klimatycznych raczej nie mamy się czego obawiać. W większości przypadków napotykamy bowiem niegroźne gatunki tych stawonogów.

„Domowe” gatunki pająków, z którymi mamy do czynienia na co dzień, to niewielkie stawonogi, które nie są zainteresowane człowiekiem, a jego naturalnymi wrogami i szkodnikami, takimi jak muchy, komary i inne owady.

Takie pajęczaki są niegroźne – nie przebiłyby się nawet przez ludzką skórę. I chociaż Polsce daleko do tropikalnych krajów, gdzie trzeba mocno uważać na pająki, to i u nas występuje kilka jadowitych stawonogów, które także mogą być groźne.

Kolczak (1).jpg
Fot. Canva Pro/Macrowildlife

Na tego pająka lepiej uważać

Jedynie trzy gatunki pająków występujących w naszym kraju powinny wzbudzać obawy. Szczególnie niebezpieczny jest kolczak zbrojny. Cheiracanthium punctorium, jak po łacińsku brzmi jego nazwa, dysponuje masywnymi szczękoczułkami, które są w stanie przebić ludzką skórę.

Ten pajęczak o długości do 1,5 cm charakteryzuje się jasnym, żółtawym zabarwieniem, które w rejonie potężnych szczękoczułek zmienia się na jaskrawą czerwień. Kolczak zamiast sieci buduje kokon, a największą aktywność wykazuje w nocy.

Niestety na tego stawonoga natkniemy się nie tylko w naturalnym otoczeniu, ale i w domu, gdzie preferuje zaciszne kąty pod meblami lub parapetami bądź za futrynami drzwi. W sytuacji zagrożenia, a więc np. próby strzepnięcia kolczaka, zareaguje on ugryzieniem.

Ugryzienie kolczaka może być bolesne

Ukąszenie przez punctorium skutkuje przedostaniem się do organizmu człowieka jadu, w którym znajdują się groźne enzymy i neurotoksyny. Jad pająka powoduje rozkład czerwonych krwinek i wywołuje ostrą reakcję bólową, obrzęk, a niekiedy szereg objawów przypominających nieco grypę.

W miejscu ugryzienia możemy odczuwać świąd i pieczenie, mogą także wystąpić nudności, bóle głowy i brzucha. Okolicy tej nie należy uciskać, można natomiast zastosować okłady chłodzące i leki przeciwbólowe.

Szczególnie niebezpieczne ukąszenie kolczaka może się okazać u osób z alergią na owadzi jad. W przypadku zauważenia problemów z oddychaniem, krążeniem czy ciśnieniem tętniczym należy skontaktować się z lekarzem.

Tych pająków lepiej unikać

Kolczak zbrojny to nie jedyny niebezpieczny pająk w Polsce. Do najbardziej jadowitych przedstawicieli stawonogów w naszym kraju należy sieciarz jaskiniowy, który jak sama nazwa wskazuje zamieszkuje groty, głębokie piwnice, tunele czy studzienki.

Bolesne ukąszenie może także spowodować sporych rozmiarów bagnik nawodny oraz tygrzyk paskowany. Gatunki te obecne są jednak w naturalnych siedliskach, a nie w naszych domach.

Kolczak.jpg
Fot. Canva Pro/Macrowildlife

Zobacz także:

Tagi: owady porady Dom