Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Oświetlenie > Kupując żarówki LED, zawsze patrzę na 5 parametrów. Tak mam najlepsze oświetlenie w całym domu
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 02.01.2024 17:39

Kupując żarówki LED, zawsze patrzę na 5 parametrów. Tak mam najlepsze oświetlenie w całym domu

wkręcanie żarówki LED
Canva / pixelshot

Od tego, jakie żarówki wybierzemy do domu, zależy oświetlenie w pomieszczeniach. Możemy wybrać tradycyjne żarówki lub skusić się na żarówki LED, które mają sporo zalet. Właśnie takie wybieram do swojego domu.

Żarówki LED nie nagrzewają się i dają naprawdę przyjemne, intensywne światło. Nie zawierają rtęci, więc są bardzo bezpieczne. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy wyborze żarówek?

Jak wybrać oświetlenie do domu?

Wybór żarówki nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście musimy wybrać odpowiedni model, który będzie pasował do gwintu naszej lampy. Najczęściej spotkamy się z gwintami to E27 i E14.

Kolejną kwestią będzie też kolor światła. Znajdziemy żarówki o ciepłej barwie światła, takie, które świecą na biało oraz o ewidentnie chłodnym kolorze światła. W domach najlepiej sprawdzą się te o ciepłym zabarwieniu.

Przed zakupem żarówki warto zerknąć na jej parametry. W sklepach znajdziemy naprawdę dużo wariantów. Jakie żarówki będą najlepsze? Zawsze wybieram do domu żarówki LED i sprawdzam na opakowaniu ich moc.

żarówki LED
Canva / Wilson Vitrorino, Pexels

Jakie żarówki wybrać?

Żarówki LED świecą znacznie dłużej niż klasyczne odpowiedniki, dlatego będą najlepszą opcją. W czasie zakupów warto sprawdzić moc żarówki. W przypadku oświetlenia LED oznaczenia wyglądają trochę inaczej niż na opakowaniach klasycznych świetlówek.

Żarówka tradycyjna o mocy 100 W odpowiada żarówce LED o źródle oświetlenia świetlnym 1521 lumenów. Moc należy dobrać pod kątem tego, jaką powierzchnię chcemy oświetlić. Co jeszcze ma znaczenie przy wyborze żarówki? 

Pamiętaj o tym przy wyborze żarówek

Żarówki powinniśmy wybierać też pod kątem ich żywotności. Najlepszą opcją będą te, które na opakowaniu mają czas świecenia równy 15 000 godzin. Żarówki LED naprawdę długo zostaną z nami i dodatkową będą energooszczędne.

Ostatnim parametrem, który ma znaczenie, jest kąt świecenia. Określa się w ten sposób obszar, który żarówka oświeci. W lampach górnych dobrze sprawdzi się żarówka o kącie 360 stopni. Natomiast we wnękach lepiej wybrać mocne światło punktowe o kącie 30 stopni.

żarówki LED
Canva / vvoevale

Zobacz także: