Kwiat odkrycie
Zdjęcie tytułowe jest screenem filmu zamieszczonego na profilu All In One 》world Info
Weronika Dadok - 17 Stycznia 2021

Kwiat, który ma 100 milionów lat. Niebywałe odkrycie

Odnalezienie tego niesamowitego okazu powinno być nie lada gratką dla każdego ogrodnika. Posiadanie go w swojej kolekcji roślin to naprawdę coś wyjątkowego - zwłaszcza że kwiat ma 100 milionów lat i pamiętają go jeszcze tak odległe dla nas stworzenia, jak dinozaury.

Na łamach Journal of the Botanical Research Institute of Texas zostały opisane wyniki badań, które sugerują, że naukowcy znaleźli kwiat porastający ziemię w okresie kredy.

Jest to naprawdę niesamowitym odkryciem, ponieważ może być początkiem drogi, która pozwoli lepiej poznać tak odległe czasy, w których to naszą planetę przemierzały dinozaury.

Cofnijmy się 100 milionów lat wstecz

Według profesora George'a Poinar Jr roślina była częścią lasu sprzed niemal 100 milionów lat. Zatem w okresie, kiedy po ziemi stąpały zwierzęta, których nie było nam dane zobaczyć.

Organizm nazywa się V. pleristaminis, należy do nowego rodzaju i nieznanego nam wcześniej gatunku.

Męski kwiat mierzy 2 milimetry średnicy i jest wyposażony w około 50 pręcików ułożonych w kształt spirali.

Gdzie został odnaleziony V. pleristaminis?

Niesamowite znalezisko zostało odkryte na terenie kopalni bursztynu w Mjanmie - państwie położonym w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim.

Zachował się w osadach morskich pochodzących z połowy okresu kredy. Znalezisko ma około 99 milionów lat.

Według badaczy ten niesamowity kwiat jest przykładem rośliny okrytonasiennej kwitnącej. Należy prawdopodobnie do rzędu Wawrzynowców i wykazuje podobieństwo do rodzin poleńcowatych czy też oboczkowatych.

Dalsze analizy rośliny mogą pomóc w zgłębieniu wiedzy na temat superkontynentu zwanego Gondwana.

Czy chcielibyście być posiadaczami tak niesamowitej rośliny?

Źródło: whatnext.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News