DomekIOgrodek.pl
Lawenda

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Couleur

Lawenda na balkonie – czy chronić ją przed zimą?

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Lawenda na balkonie prezentuje się równie pięknie, co w ogrodzie. Potrafi być bardzo dekoracyjnym dodatkiem do kącika na świeżym powietrzu. Jednak co zrobić z doniczkami w zimie? Czy lawenda przetrwa na balkonie?

Lawenda kojarzy się przede wszystkim z intensywnym i kojącym zapachem oraz ciepłym klimatem południa Europy. Jest wszechstronną rośliną, która ma zastosowanie w kosmetyce i kulinariach. Olejek lawendowy koi zmysły, działa uspokajająco i ułatwia zasypianie. Kwiaty lawendy potrafią być bardzo pożyteczne. Odstraszają komary i inne insekty. Mając lawendę na balkonie, można przesiadywać letnimi wieczorami w jej towarzystwie. Jak ją uprawiać w donicach, aby korzystać z jej dobrodziejstw?

Lawenda na balkonie w donicach

Lawendzie na balkonie należy stworzyć podobne warunki, jak w przypadku sadzenia w gruncie. Musimy zapewnić jej słoneczne i ciepłe stanowisko. Może być wystawiona na bezpośrednie słońce. Wymaga przepuszczalnej gleby bogatej w wapń. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie wcześniej ziemi, dodając do niej tego pierwiastka. W uprawie na balkonie ważne jest także regularne podlewanie. Choć lawenda dobrze znosi suszę w gruncie, w pojemniku nie należy dopuszczać do wyschnięcia ziemi. Natomiast trzeba pilnować, aby nie przelać rośliny. Woda nie może zalegać, ponieważ korzenie zaczną obumierać. Ważne jest, aby zapewnić drenaż. Konieczna jest donica z otworami na dnie.

Lawenda na balkonie a zimowanie

Pochodząca z ciepłych krajów lawenda nie radzi sobie z mroźnymi temperaturami. Zarówno uprawa w gruncie, jak i w pojemnikach wymaga zabezpieczania jej na zimę. W przypadku lawendy wąskolistnej można postawić doniczkę na grubej warstwie oddzielającej ją od zimnej podłogi (np. styropian), po czym pozakrywać wszystkie boki agrowłókniną lub matą ze słomy. Jednak takie zabezpieczenie sprawdzi się tylko przy tym jednym gatunku, który jest wytrzymały. Inne należy potraktować inaczej. Niezależnie od gatunku uprawianej lawendy, dobrym sposobem jest umieszczenie donic na czas zimy w chłodnym pomieszczeniu z dodatnią temperaturą. Wówczas ograniczamy podlewanie i przechowujemy tam rośliny aż do wiosny. Jednak muszą mieć zapewnione światło, dlatego piwnica bez okna nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Co robimy wiosną z lawendą na balkonie?

Po przezimowaniu w pomieszczeniu, wiosną przycinamy lawendę. Robimy to intensywnie (około 10 cm od podłoża), aby zapewnić roślinie dobre rozkrzewienie i pobudzić ją do wzrostu. Taki zabieg należy przeprowadzać każdego roku. Donice z lawendą wystawiamy na balkon dopiero, gdy nie ma już przymrozków. Najlepiej zrobić to w maju.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >