DomekIOgrodek.pl
Lipa w ogrodzie – uprawa, odmiany oraz zastosowanie drzewa

pixabay.com/szjeno09190(CC0 Domena publiczna)

Lipa w ogrodzie – uprawa, odmiany oraz zastosowanie drzewa

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Lipa to drzewo wyróżniające się bardzo atrakcyjnym wyglądem. Ponadto może ona przeżyć nawet 1000 lat. Dzięki swoje urodzie oraz dostojności jest często spotykana w naszych ogrodach. Dowiedz się, jak wygląda prawidłowa uprawa tego potężnego drzewa o

Lipa w ogrodzie – charakterystyka drzewa

Roślina należy do długowiecznych drzew. Posiada rozłożystą oraz regularną koronę. W zależności od odmiany może osiągać nawet 35 metrów wysokości. Do posadzenia drzewa należy przeznaczyć dość dużą przestrzeń, aby mogło się ono prawidłowo i swobodnie rozwijać. Lipę cechują miododajne kwiaty o niesamowitym zapachu. Jest drzewem często spotykanym w naszych ogrodach.

Lipa w ogrodzie – zasady uprawy

Drzewo preferuje półcieniste bądź słoneczne stanowiska. Lubi przepuszczalne oraz żyzne podłoże o obojętnym odczynie pH. Roślina źle znosi suszę. Należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu, szczególnie zaraz po posadzeniu. Jako zabieg pielęgnacyjny możemy zastosować proces cięcia oraz formowania drzewa. Nie potrzebuje dodatkowego nawożenia, jest także dość odporna na różnorakie zanieczyszczenia powietrza. Możemy ją sadzić pojedynczo bądź z większą ilością egzemplarzy.

Lipa w ogrodzie – odmiany drzewa

Drzewo posiada kilka odmian, które możemy posadzić w naszym ogrodzie. Wyróżniamy odmiany takie jak:

Drobnolistna – jest to najczęściej spotkana odmiana, dorasta do około 25 metrów wysokości, jej młode gałęzie odznaczają się korą o gładkiej strukturze oraz szarym zabarwieniem. Posiada liście w kształcie serca, które w okresie jesiennym przybierają żółtą barwę, okres jej kwitnienia rozpoczyna się w czerwcu i trwa do lipca. Wyróżnia się kwiatami o przyjemnym zapachu, posiada także kilka odmian m.in.: „Green Globe”, „Greenspire”, „Lico”, „Winter Orange” oraz „Rancho”.

Szerokolistna – pochodzi z rodziny ślazowatych, jej naturalne środowisko to tereny Turcji oraz Europy. Dorasta do około 40 metrów wysokości, posiada gęstą oraz rozłożystą koronę, wyróżnia się gałęziami o owłosionej strukturze oraz popękanej korze o szarym zabarwieniu. Cechuje się dość dużymi liśćmi, które osiągają od około 7 cm do 12 cm długości, liście przybierają sercowato-jajowatą formę. Wewnętrzna strona liścia charakteryzuje się subtelnie owłosioną strukturą, posiada zwisające kwiaty w żółtym kolorze. Okres kwitnienia rozpoczyna się w czerwcu i trwa do lipca, kwiaty wydzielają przyjemny zapach, który przyciąga różnorodne owady. Do jej odmian zalicza się m.in.: „Henryk” oraz „Fastigiata”.

Wonna – dorasta do około 20 metrów wysokości, posiada zielone liście o okrągłym kształcie. Wyróżnia się kwiatami o silnym zapachu, a zakwita w okresie lipca-sierpnia.

Amerykańska – osiąga około 25 metrów wysokości, charakteryzuje się dość sporymi liśćmi o jajowatym kształcie.

Srebrzysta – osiąga około 30 metrów wysokości, cechuje się liśćmi o ciemnozielonej barwie. Liście od wewnętrznej strony posiadają charakterystycznie owłosioną strukturę w srebrnym kolorze, i osiągają około 10 cm długości. Ten gatunek jest najbardziej odporny na różne zanieczyszczenia powietrza oraz suszę, wśród jej odmian możemy wyróżnić m.in.: „Silver Globe”, „Brabant” oraz „Varsaviensis”.

Lipa w ogrodzie – zastosowanie

Kwiaty posadzonej lipy w ogrodzie posiadają szereg zastosowań. Roślina posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, delikatnie ściągające, a także napotne. Często podawana jest przy przeziębieniach bądź grypie. Posiada także działanie przeciwskurczowe oraz delikatnie uspokajające. Ponadto pozytywnie wpływa na jakość naszego snu. Roślina przyczynia się również do obniżenia ciśnienia krwi, dlatego często jest zalecana szczególnie dla osób, które mają problemy z nadciśnieniem.

Roślinę możemy spotkać w formie różnorakich preparatów, syropów oraz herbat. Na rynku dostępny jest także miód lipowy. Dzięki swoim właściwościom leczniczym wpływa na lepsze funkcjonowanie naszego organizmu. Drzewo posiada także zastosowanie dekoracyjne. Stanowi ozdobę każdego ogrodu. Dzięki swojej potężnej budowie wyróżnia się na tle innej roślinności. Często możemy go także spotkać w parkach, np. w formie alei drzew.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >