Ma go niemal każdy zlew. Mało kto wie, do czego służy
Jest praktycznie w każdej umywalce, ale wiele osób nie wie, do czego służy. Możemy spotkać się z nim też w wannie. Okazuje się, że otwór w zlewie nie jest ozdobą. Do czego więc służy?
Otwór w zlewie czasem wydaje się bezużyteczny. Na dodatek może być źródłem przykrego zapachu, jeśli o niego nie zadbamy. Moglibyśmy się go pozbyć, gdyby nie to, że w rzeczywistości chroni naszą łazienkę.
Dlaczego w zlewie jest dodatkowy otwór?
Umywalka w łazience, zlew w kuchni, a nawet wanna go ma. Poza zwykłym odpływem znajdziemy w nich dodatkowy otwór. Zwykle usytuowany jest w górnej krawędzi zlewu lub wanny pod kranem.
Cześć osób myśli, że ma on jedynie estetycznie wyglądać. Inni uważają, że pełni rolę wywietrznika. W rzeczywistości jest dużo ważniejszy, niż nam się wydaje. Jaka jest rola otworu w zlewie?
Inaczej dodatkowy otwór w zlewie lub wannie możemy nazwać przelewem. Jego zdaniem jest ochrona naszej łazienki i kuchni, kiedy odrobinę się zagapimy. Co w nim jest takiego niezwykłego?
Do czego służy przelew w umywalce?
Otwór w zlewie ma ochronić naszą łazienkę lub kuchnię przed zalaniem. Kiedy odrobinę się zagapimy i zostawimy włączony kran, zadaniem przelewu jest odprowadzenie części wody. Niepozorny otwór może nas uratować w nagłych przypadkach.
Jeśli woda leci zbyt mocno, przelew może sobie nie poradzić, ale mimo wszystko zmniejszy straty, a my nie będziemy mieli tyle sprzątania. Natomiast otwór w wannie może uratować łazienkę, kiedy nalaliśmy zbyt dużo wody.
Przelew zapobiega wylaniu się wody, kiedy siadamy do wanny i poziom w niej się podnosi. Na co dzień otwór w zlewie lub wannie wydaje się zbędny. Dlatego często zapominamy o niego zadbać.
Jak czyścić otwór w zlewie?
Otwór w zlewie może być źródłem brzydkich zapachów. Jeśli czyściliśmy odpływ, a odór nie zniknął, to znak, że czas zająć się przelewem. Sprawdzi się do tego zwykły środek czyszczący, którym myjemy umywalkę.
Detergent nanosimy na starą szczoteczkę do zębów i dobrze czyścimy przelew. Inną opcją jest nasączenie wacika octem i wsadzenie do otworu w zlewie na kilka godzin. Brzydki zapach niedługo zniknie.
Zobacz też:
- Jak dobrze znasz się na praniu? Sprawdź, czy rozpoznasz wszystkie symbole na metkach i sposoby czyszczenia [QUIZ]
- Wlewam do czajnika, a po chwili jest jak nowy. Działa na kamień lepiej niż kwasek i ocet
- Zbieram je teraz i robię płyn do prania. Ubrania są idealnie czyste, a moja alergia zniknęła