DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Wlewam do czajnika, a po chwili jest jak nowy. Działa na kamień lepiej niż kwasek i ocet
Kamil Świętek
Kamil Świętek 03.10.2023 08:10

Wlewam do czajnika, a po chwili jest jak nowy. Działa na kamień lepiej niż kwasek i ocet

Jak pozbyć się kamienia z czajnika?
Canva/brizmaker

Jak pozbyć się kamienia z czajnika? To pytanie, które zadaje sobie każdy jego posiadacz. Teoretycznie wystarczy filtrować wodę przed zagotowaniem, ale czy zawsze o tym pamiętamy? Z pewnością nie.

Niestety, im twardszą wodę mamy w kranie, tym więcej kamienia osadza się na ściankach naszego czajnika. Co możemy z tym zrobić? W tym artykule zobrazujemy Wam, jak pozbyć się kamienia z czajnika.

Skąd bierze się kamień w czajniku?

Zanim odpowiemy Wam na pytanie, jak pozbyć się kamienia z czajnika, zastanówmy się, skąd w ogóle bierze się on w czajniku. Odpowiedzialna jest za to twarda woda. Podczas jej gotowania, dochodzi do wytrącenia jonów magnezu i wapnia, które w postaci węglanów osadzają się na ściankach czajnika.

Potocznie związki te nazywane są kamieniem w czajniku. Poza nieestetycznym wyglądem, co możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu, kamień w czajniku stanowi szereg negatywnych konsekwencji dla urządzenia, jakim jest czajnik.

Początkowo poprzez kamień w czajniku, gotowana woda może nabierać nieprzyjemnego smaku. Gdy kamienia jest naprawdę dużo, wówczas grzałka w czajniku może nieprawidłowo oddawać ciepło, co będzie prowadziło do niepopranego działania urządzenia i jego uszkadzania.

Jak pozbyć się kamienia z czajnika - wewnątrz.jpg
Canva/Aleksandra Selivanova, Getty Images

Jak pozbyć się kamienia z czajnika?

Czy istnieją sprawdzone sposoby na to, jak pozbyć się kamienia z czajnika? Oczywiście, że tak. Zanim jednak użyjecie specjalistycznej chemii, zastanówcie się, czy nie lepiej pozbyć się kamienia w czajniku domowymi sposobami.

Świetnie sprawdzi się do tego kwasek cytrynowy, który wystarczy wsypać (około 5 łyżeczek) do czajnika napełnionego do pełna wodą. Teraz wystarczy pozostawić roztwór w czajniku na kilka godzin, zagotować wodę, wylać ją i ponownie przepłukać czajnik.

Klasyczny sposób na to, jak pozbyć się kamienia z czajnika zakłada użycie octu. Sposób ten w przeciwieństwie do kwasku cytrynowego ma pewne wady. Gotowany ocet śmierdzi, a po zagotowaniu wody z octem, należy dokładnie przepłukać czajnik i zagotować w nim wodę jeszcze kilka razy przed ponownym korzystaniem z czajnika.

Alternatywne sposoby na kamień w czajniku

Wiedzieliście, że jeden z najbardziej popularnych napojów gazowanych na świecie, żartobliwie nazywany odrdzewiaczem do śrubek, równie dobrze sprawdzi się w czyszczeniu czajnika? Dokładnie tak – coca-cola fantastycznie odkamienia czajnik.

Wystarczy wlać do czajnika szklankę coli olać odrobinę wody i całość zagotować. Następnie wystarczy wylać preparat, opłukać czajnik i gotowe. Czajnik będzie lśnił jak nowy. Pamiętajcie, że podczas czyszczenia czajnika od wewnątrz, warto także przeczyścić go od zewnątrz.

Jeśli Wasz czajnik wygląda już tak, jak ten na poniższym zdjęciu, koniecznie dobrze go wyszorujcie. Im bardziej czysty będzie Wasz czajnik, tym dłużej Wam on posłuży. Drodzy Czytelnicy, a Wy, w jaki sposób dbacie o swoje czajniki?

Jak pozbyć się kamienia z czajnika - zewnątrz.jpg
Unsplash/laura adai

Zobacz także: