DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Zbieram je teraz i robię płyn do prania. Ubrania są idealnie czyste, a moja alergia zniknęła
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 02.10.2023 14:53

Zbieram je teraz i robię płyn do prania. Ubrania są idealnie czyste, a moja alergia zniknęła

ekologiczny płyn do prania
canva/AfricaImages, canva/corelens

Ekologiczne i domowe środki czystości cieszą się sporym zainteresowaniem. Coraz chętniej robimy takie produkty na własną rękę. Płyny do czyszczenia powierzchni, czy mycia okien możemy zrobić z octu i kilku dodatków. Jak zrobić płyn do prania?

Ekologiczny płyn do prania też możemy zrobić samodzielnie w domu. Teraz mamy na to idealny moment, ponieważ do jego przygotowania przydadzą się kasztany. Co takiego mają w sobie te orzechy?

Niezwykłe właściwości kasztanów

Kasztany są symbole jesieni. Kojarzą nam się z ludzikami robionymi przez dzieci i opadającymi na ziemię kolorowymi liśćmi. Jak to możliwe, że świetnie sprawdzą się na płyn do prania?

Kasztany mają w sobie naturalny saponiny, które nazywane są naturalnym detergentem. Mają właściwości piorące i myjące. Właśnie dlatego wykorzystuję je do zrobienia naturalnego i ekologicznego płynu o prania.

Zanim zabierzemy się za przygotowywanie płynu, musimy wybrać się na spacer i nazbierać trochę kasztanów. Do przygotowania detergentu będziemy potrzebować przynajmniej 12 sztuk orzechów.

Co ważne, płyn do prania z kasztanów nie uczula i nie powoduje reakcji alergicznej, jak wysypka, czy rumień. Jest w pełni bezpieczny i naturalny, dlatego też doskonale sprawdzi się także dla osób z wrażliwą skórą.

ekologiczny płyn do prania
Canva / Efraimstochter, pixabay

Jak zrobić naturalny płyn do prania z kasztanów?

Zebrane wcześniej kasztany musimy obrać ze skórki. Dobrze sprawdzi się do tego nieduży, ale ostry nożyk. Dopiero tak przygotowane orzechy możemy użyć do zrobienia ekologicznego płynu do prania.

Kasztany blendujemy lub ścieramy na tarce. Powinny mieć konsystencję mokrego piasku. Przesypujemy je do garnka i zalewamy 300 ml wody. Następnie całość zagotowujemy i trzymamy na ogniu przez kolejne 10 min.

Miksturę odstawiamy do wystudzenia i następnie przecedzamy. Ekologiczny płyn do prania z kasztanów jest gotowy. Stosujemy go w szufladce z detergentami jak detergenty dostępne w sklepach. Kiedy płyn się nie sprawdzi?

Kiedy nie stosować płynu do prania z kasztanów?

Płyn do prania z kasztanów świetnie sobie radzi z zabrudzeniami. Jednak nie polecamy go używać do prania ubranek dziecięcych. Warto też pamiętać, że detergent ma ograniczoną datę ważności.

Ekologiczny płyn do prania najlepiej trzymać w lodówce. Nie powinniśmy przechowywać go dłużej niż tydzień. Najlepiej po zrobieniu od razu zużyć całą partię.

ekologiczny płyn do prania
Canva / 1195798, pixabay

Zobacz też: