DomekIOgrodek.pl
malinojeżyna

Wikimedia Commons/stary54 (CC0 Domena publiczna)

Malinojeżyna - zasadź ją w ogrodzie, zrobisz pyszne przetwory i wino

6 Marca 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Malinojeżyna to stosunkowo młody krzew, który staje się coraz bardziej popularny w przydomowych ogródkach. Jej owoce są niezwykle smaczne, co sprawia, że możesz zrobić z nich wyśmienite przetwory, a nawet wyborne wino. Jak ją hodować?

Każdy z nas doskonale zna smak malin i jeżyn, ale czy próbowaliście kiedyś ich połączenia? Malinojeżyna to stosunkowo młody krzew, który powstał w 1962 roku w Szkockim Instytucie Produkcji Roślinnej. 

Malinojeżyna - co to za krzew?

Ta roślina charakteryzuje się silnym rozgałęzieniem i kolczastymi pędami. Podobnie jak u jeżyn mogą dochodzić aż do 4 metrów! Są także długie i dość wiotkie. Owoce malinojeżyny mają zwykle ciemnoczerwoną barwę, ale jeśli chodzi o kształt, to potrafią upodabniać się do obu gatunków rodzicielskich.

Krzew jest raczej zwarty i nie rozrasta się na boki, dlatego dobrze sprawdzi się w małych ogródkach.

W uprawie używa się głównie dwóch odmian - „Buckingham Tayberry”, czyli malinojeżyna bezkolcowa i „Loganberry”. Ten pierwszy zachwyca smakiem swoich dorodnych i intensywnych w smaku owoców, które charakteryzują się silnym wybarwieniem. Dojrzewają najczęściej pod koniec lipca i na początku sierpnia, a plony są wyjątkowo obfite.

Malinojeżyna - jak ją wykorzystać?

Ponieważ owoce tego krzewu są wyjątkowo pyszne, nadają się do bezpośredniego spożycia. Warto przyrządzić z nich wartościowe w witaminy soki i desery owocowe.

Malinojeżyna znakomicie smakuje po przetworzeniu, dlatego warto przeznaczyć część zbiorów na dżemy i konfitury. Sok z tych owoców ma świetne właściwości zdrowotne i antyprzeziębieniowe, dlatego zimą sprawdzą się idealnie. Co ciekawe, z tego wyjątkowe krzewu możesz przygotować również doskonałe wino.

Malinojeżyna - jak ją uprawiać?

Sadzonki tego krzewu bez problemu znajdziesz w sklepach ogrodniczych. Sadzonka kosztuje zwykle około 15-35 zł. W uprawie malinojeżyna jest stosunkowo wymagająca, jest także znacznie większym krzewem niż gatunki rodzicielskie.

Aby wzrastała prawidłowo, musimy zapewnić jej słoneczne stanowisko i odpowiednią, żyzną glebę. Ważne, aby osłonić miejsce przed wiatrem. Podłoże powinno być przepuszczalne i wilgotne, o lekko kwaśnym odczynie pH. Nie sprawdzi się gleba piaszczysta i sucha. Warto zapewnić malinojeżynie odpowiednią podporę w postaci rusztowania czy płotu. Pamiętaj o regularnym podlewaniu i nawożeniu. 

Konieczne jest przycinanie! Należy to robić późnym latem albo wczesną jesienią, gdy jest już po zbiorach. Usuń najstarsze pędy, a także te, które zostały uszkodzone. Pozostałe najlepiej skróć do około 25-30 centymetrów.

Genialnie do przycinania malinojeżyny, a także innych krzewów sprawdzi się sekator teleskopowy. Ostrze z wysokiej jakości stali doskonale poradzi sobie z każdym rozgałęzieniem. Teraz możesz zamówić go na stronie Lidla w bardzo niskiej cenie z błyskawiczną dostawą [TUTAJ].

Źródło: onet.pl

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >