Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Mało kto wie, co trzeba zrobić, gdy w domu umrze bliski. Otwarcie okna to nie wszystko
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 14.01.2024 13:45

Mało kto wie, co trzeba zrobić, gdy w domu umrze bliski. Otwarcie okna to nie wszystko

pogrzeb
Canva / byryo; stocknroll, Getty Images Signature

Na śmierć bliskiej osoby nigdy nie jesteśmy gotowi. Często nie wiemy, co robić, kiedy ktoś odejdzie, ponieważ na co dzień nie interesujemy się takimi sprawami. Z pomocą może przyjść „Poradnik śmiertelnika” Marty Trojanowskiej i Anny Żukowskiej.

Bliscy mogą odejść w różnych okolicznościach. Wpadamy wtedy w lekką panikę i zastanawiamy się co teraz zrobić. Wyjaśniamy, jak postępować po śmierci naszych bliskich.

Pogrzeb kościelny, czy świecki

Autorki „Poradnika śmiertelnika” na co dzień pracują w branży ślubnej. Jednak ze śmiercią zderzyły się, kiedy ich krawcowa zginęła w wypadku. Pierwszym problemem okazał się typ ceremonii. Krawcowa Ola nie była wierząca, jednak pochodziła z małej miejscowości, w której pogrzeby zawsze były kościelne.

- Jej mąż wiedział, że Ola by tego nie chciała. Nie wiedział jednak, że mógłby ją pogrzebać na tym cmentarzu, ale w obrządku świeckim. Po pogrzebie płakał, był zrozpaczony i świadomy, że złamał ostatnią wolę żony. Zapytał nas nawet, czy Ola mu to wybaczy - wypowiedź Marty Trojanowskiej cytuje Gazeta.pl.

Czy pogrzeb musi odbywać się zgodnie z wolą zmarłego? To wszystko zależy. Uważa się, że ostatnie pożegnanie ze zmarłym jest tak naprawdę ceremonią, która ma przynieść ulgę bliskim. W takiej sytuacji musimy sami zastanowić się, jak forma pochówku będzie najlepsza. Kolejną kwestią jest rodzaj pochówku.

pogrzeb
Canva / Syda Productions

Jaki rodzaj pochówku wybrać?

Zanim przejdziemy do samej ceremonii, musimy zastanowić się nad formą pochówku. Możemy wybrać pochówek tradycyjny z trumną lub zdecydować się na urnę. Jaka forma będzie lepsza?

Możemy sugerować się tym, czego pragnął zmarły przed śmiercią. Warto jednak rozważyć pochówek z urną, ponieważ jest dużo prostszy emocjonalnie niż ceremonia z trumną. Poza tym powinniśmy wiedzieć, co zrobić, kiedy ktoś bliskim umrze w domu.

Co robić, kiedy bliski umrze w domu?

- Warto pamiętać, chociażby o tym, żeby otworzyć okna. Kiedy umieramy, nasz organizm zaczyna wytwarzać ptomainy. To substancje o bardzo intensywnym zapachu i toksycznym działaniu. Ich długotrwałe wdychanie przy dużym stężeniu może zakończyć się biegunką, wymiotami czy dusznościami. Najbardziej niebezpieczne i toksyczne są po około 10 godzinach od zgonu - tłumaczy Marta Trojanowska.

Śmierć kojarzy nam się raczej ze szpitalami. Jednak wiele osób umiera po prostu w domu. W takiej sytuacji powinniśmy wiedzieć, co robić. Musimy zadzwonić po lekarza, który wystawi akt zgonu. W dni świąteczne należy zadzwonić pod 112.

- Możemy też przykryć bliskiego cienkim prześcieradłem, zamknąć oczy. Jeśli mamy siłę. Warto też usadzić tę osobę w pozycji półsiedzącej po to, żeby nie miała plam opadowych na twarzy, kiedy będzie później leżała w trumnie. Dobrze byłoby też zabezpieczyć to miejsce jakimiś grubszymi ręcznikami czy kocem, który będziemy mogli później wyrzucić. Po śmierci luzują się bowiem zwieracze, a nasze ciało opuszczają resztki kału i moczu - powiedziała druga autorka książki Anna Żukowska.

pogrzeb
Canva / Katja Kolumna, pixabay

Zobacz także: