Masz telewizor lub radio? Poczta Polska nie ma złudzeń, musisz je zarejestrować. Inaczej będą kary
Poczta Polska szokuje informacją w sprawie radioodbiorników i telewizorów. Niezależnie od stanu, jakości i częstotliwości użytkowania sprzętu, opłaty nie ominą nikogo. Abonament RTV wzbudza wiele kontrowersji.
Abonament RTV to opłata obowiązkowa
Chociaż wielu użytkowników odbiorników radiowo-telewizyjnych nie zgadza się z obowiązującym prawem, nie mają na nie wpływu. Abonament RTV stanowi obowiązkową opłatę dla wszystkich, którzy posiadają w domu telewizor bądź radio.
Oznacza to, że abonament RTV powinien być płacony przez niemalże każdego obywatela, ponieważ próżno szukać domów, w których nie znajdują się te urządzenia. Co ciekawe, opłata jest obligatoryjna, niezależnie od tego, czy urządzenie jest używane, czy nie.
Pozwala to na przeciwdziałanie nieuczciwym użytkownikom telewizji i radiofonii, którzy w czasie kontroli mogliby odpiąć urządzenia od prądu, twierdząc, że w ogóle ich nie używają. Pytanie jednak, czy abonament RTV naprawdę jest zgodny z prawem.
Abonament RTV – kontrole potwierdzają przepisy
Okazuje się, że tak. Niezależnie, czy zgadzamy się z opłatami, czy też nie, musimy je uiszczać. Co prawda szaleństwem wydaje się płacenie abonamentu RTV za nieużywany sprzęt, aczkolwiek spójrzmy prawdzie w oczy – czy ktoś naprawdę posiada telewizor i radio i go nie używa?
Abonament RTV to jednak nie wszystko, o czym musi pamiętać posiadacz radioodbiornika i telewizora. Na mocy art. 7 ustawy o opłatach abonamentowych oraz przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, mamy nakaz wpuszczenia kontroli sprawdzającej opłaty dotyczące abonamentu RTV.
Nie uiszczanie opłaty za abonament RTV jest niezgodne z prawem, za co grożą kary finansowe. Mimo że wiele osób pogrywa sobie z Pocztą Polską, wprost mówiąc listonoszom, że nie mają oni prawa skontrolować aktualnego stanu opłat za abonament RTV, istnieje w Polsce szereg organów, sprawdzający te płatności.
Abonament RTV w innych krajach
Abonament RTV nie stanowi jedynie wymysłu polskiego rządu. W innych krajach abonament RTV funkcjonuje od lat. Przykładowo w Czechach płatnikiem abonamentu RTV jest każdy użytkownik energii elektrycznej.
W Niemczech z kolei opłata za abonament RTV doliczana jest do kosztów utrzymania mieszkania, czy domu. Kraje wysokorozwinięte mają świadomość, że każdy korzysta z telewizji i radiofonii, a zatem powinien płacić abonament RTV.
Drodzy Czytelnicy, co sądzicie o tej opłacie? Czy abonament RTV sam w sobie w ogóle ma sens, czy też powinno się go egzekwować w formie innych opłat? Podzielcie się z nami Waszymi przemyśleniami w komentarzach.