DomekIOgrodek.pl
Stodoła

youtube.com/Homedit

Metamorfoza stodoły w piękny i nowoczesny dom

9 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Niesamowita metamorfoza starej, zapomnianej stodoły z czasów PRL-u. Projektanci z pracowni mode:lina stworzyli z rozpadającego się budynku wyjątkowy dom jednorodzinny o nazwie Ślonsko Chałpa. Wnętrza zapierają dech w piersiach.

W Polsce istnieje bardzo wiele opuszczonych i zapomnianych budynków. Na szczęście dla nich, w ostatnich latach popularność zyskuje trend polegający na renowacji takich miejsc i przekształcania ich w hotele, restauracje czy domy.

Jednym z takich projektów jest Ślonsko Chałpa - dawna stodoła, która dostała nowe życie, przekształcając się w dom jednorodzinny.

Stodoła przekształcona w dom jednorodzinny - budynek z historią

Projektem zajęli się architekci ze studia mode:lina. Ich celem było zachowanie esencji stodoły i podkreślenie jej, poprzez postawienie na takie materiały jak surowy beton i cegła. Ma to silnie akcentować prostotę formy, z jaką wykonana została konstrukcja.

Do istniejącej już stodoły dodano nową część, a mianowicie bryłę zawierającą salon o dwóch kondygnacjach. Całość została wzbogacona o naturalne materiały.

- Oryginalna konstrukcja i kształt stodoły jest doskonale widoczna właśnie z salonu, gdzie mamy dokładny przekrój budynku w postaci antresoli - tłumaczą architekci.

Dzięki niektórym zmianom konstrukcyjnym powstał także taras zewnętrzny. Podniesiono również dach stodoły, co pozwoliło na zaistnienie nowego piętra mieszkalnego.

Ślonsko Chałpa - przepiękny i nowoczesny dom jednorodzinny

Właścicielom budynku zależało na zachowaniu pierwotnego klimatu budynku - taki gospodarska aura bardzo im się podobała. Bryła właśnie z tego względu nie została „udziwniona”. Dalej króluje prostota formy.

Elewacja jest drewniana, jakby „podziurawiona” licznymi oknami, które wspaniale doświetlają wnętrze.

Środek domu zachwyca chyba najbardziej. Całość jest niesamowicie przestronna, naturalna i minimalistyczna. We wnętrzu postawiono na drewno i granit, które cudownie współgrają z nowoczesnymi dodatkami, roślinami i designerskimi meblami.

Źródło: bryla.pl

Zdjęcie tytułowe jest screenem pochodzącym z kanału Homedit na Youtube, gdzie możecie obejrzeć więcej ujęć stodoły przerobionej na dom jednorodzinny.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Nowy, zaskakujący trend na rynku nieruchomości. Chodzi o domy jednorodzinne

  • Niezwykle luksusowa willa Beaty Pawlikowskiej

  • Domowy sposób na czyszczenie piekarnika. Nic prostszego

Podobne artykuły

Małe mieszkanie

Architektura

Jak urządzić małe mieszkanie – porady, zasady oraz dobór mebli

Czytaj więcej >
Impregnat do betonu

Architektura

Impregnat do betonu – charakterystyka, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
Płytki

Architektura

Impregnat do fug – cechy charakterystyczne, mocne strony, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
kolory

Architektura

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – porady

Czytaj więcej >
Blat kuchenny

Architektura

Jaki kamień wybrać na blat kuchenny – charakterystyka, rodzaje, zabiegi pielęgnacyjne oraz mocne i słabe strony blatów kuchennych

Czytaj więcej >
Wygłuszanie sufitu

Architektura

Jak wygłuszyć sufit – cechy charakterystyczne oraz dostępne rozwiązania

Czytaj więcej >