Mieczyki w ogrodzie – porady uprawowe
Mieczyk występuje także pod nazwą gladiola. To roślina o bujnych kwiatach. Jej kwiatostany są wysokie i podłużne, a kwiaty przypominają kształt kielicha i rosną wzdłuż łodygi. Do tego rodzaju należy około 180 gatunków. Mieczyki przywędrowały do Polski z ciepłych krajów – południa Europy, Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Swoją nazwę zawdzięczają kształtowi – z łacińskiego oznacza „miecz”.
Naturalnie w Polsce występuje mieczyk dachówkowaty, który rośnie dziko i jest pod ochroną. Jego wysokość waha się od 30 do 80 centymetrów. Kwiatostany tej odmiany są ciemnoróżowe (wpadające w purpurę).
Mieczyki – jakie odmiany wybrać?
Najczęściej spotykany jest mieczyk ogrodowy, który jest mieszańcem. Ma mnóstwo odmian i kolorów. Mieczyki z tej grupy różnią się także kształtem i wielkością kwiatów. W zależności od odmiany osiągają różne wysokości – od 30 centymetrów do nawet 1,2 metra. Ich różnorodność to również inne pory kwitnienia. Do ogrodu możemy wybrać kilka odmian, które zapewnią nam wciąż nowe kwiaty przez kilka miesięcy w roku.
Jeśli lubimy wysokie kwiaty, możemy sięgnąć m.in. po odmiany Nova Lux (żółte kwiaty), Priscilla (białoróżowe kwiaty z żółtym środkiem), Green Star (jasnozielone kwiatostany). Natomiast do małych ogródków lepsze będą odmiany niskorosnące, do których należą m.in. Robin (fioletowe kwiaty), Mirella (kwiaty czerwone), Halley (kwitnie na biało-kremowo i ma czerwone przebarwienia). Wszystkie z nich nadają się do uprawy w polskich warunkach. W sklepach ogrodniczych znajdziemy ich multum. Wszystko zależy od naszych upodobań.
Mieczyki – wymagania i sadzenie
Dla mieczyków warto wybrać miejsce osłonięte od wiatru, a jednocześnie słoneczne. W każdym ogrodzie występuje nieco inne podłoże, dlatego zazwyczaj trzeba je przygotować pod sadzenie. Kwiaty te wymagają próchniczej i przepuszczalnej ziemi. Najlepszy odczyn dla ich rozwoju to zakres 6,5-7,0 pH. Dla stworzenia optymalnych warunków przydadzą się papierki lakmusowe, które wskazują poziom pH.
Jeśli gleba będzie zbyt kwaśna, zaszkodzi to kwiatom. Wówczas ziemię wymieszać można z wapnem, które ma odczynnik zasadowy. Z kolei, jeśli gleba jest zbyt ciężka, trzeba stworzyć bardziej przepuszczalną ziemię, mieszając ją z piaskiem. W przypadku jałowego, piaszczystego podłoża polecane jest dodanie próchnicy, torfu.
Glebę pod mieczyki warto przygotować odpowiednio wcześniej. Podstawą jest jej przekopanie i wyplewienie chwastów. Kwiaty najlepiej rosną w miejscach, gdzie już wcześniej był dostarczany naturalny nawóz (najlepszy jest obornik). Ważne jednak, by bulw nie sadzić tam, gdzie wcześniej uprawialiśmy rośliny cebulowe lub okopowe. Dlaczego? W tych miejscach są bardziej narażone na atak szkodników oraz choroby.
Kiedy sadzimy mieczyki?
undefinedBulwy mieczyków można sadzić od połowy kwietnia, maksymalnie do końca maja. Sadząc je w odstępach czasu, możemy podziwiać dłuższe kwitnienie. W przygotowanym podłożu robimy dołki na głębokość 6-10 centymetrów. Warto wcześniej zaprawić bulwy, maczając je w preparacie grzybobójczym.
Zapobiegnie to rozwojowi chorób grzybiczych. W zależności od terminu sadzenia, kwiaty kwitną od połowy lipca do września. Jeśli uprawiamy odmiany wysokie, warto zaopatrzyć je w podpory, ponieważ rośliny mogą się kłaść lub łamać. Kiedy mieczyki chcemy przeznaczyć na kwiaty cięte do wazonu lub bukietu, ścinać je należy po rozkwitnięciu pierwszych kwiatów. W pozostałych przypadkach cięcie ogranicza się do usunięcia przekwitniętych, czy suchych elementów rośliny.
Mieczyki – jak się nimi opiekować?
Niezbędnym zabiegiem dla tych kwiatów jest nawożenie. Może to być kompost, obornik lub gotowa mieszanka płynna. Mieczyki lubią regularne podlewanie – raz na tydzień. Trzeba uważać, aby liście nie miały kontaktu z wodą.
Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek: