Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Migdałek trójklapowy – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 20.04.2021 02:00

Migdałek trójklapowy – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

Migdałek trójklapowy – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja
flickr.com/Babij(CC0 Domena publiczna)

Migdałek trójklapowy – cechy charakterystyczne rośliny

Migdałek trójklapowy, zwany także migdałowcem trójklapowym, jest rośliną pochodzącą z Azji, szczególnie z terenów północnowschodnich Chin. Jest to gęsto rozgałęziony krzew o wyjątkowo pięknych kwiatach w różowym kolorze. Przed zakwitnięciem pączki kwiatów są ciemnoróżowe, następnie przechodzą w kolor różowy, a po przekwitnięciu mają bladoróżową barwę.

Ponadto wydzielają słodki, lekko migdałowy zapach. Liście są zielone i trójklapowe, lekko karbowane i z malutkimi włoskami. Jesienią zmieniają barwę na żółtą. Migdałek jest niewysokim krzewem, który osiąga wysokość około 1,5-3 metrów. Roślina bardzo rzadko owocuje. Okres kwitnienia zaczyna się dość wcześnie, zazwyczaj końcem kwietnia, i trwa do maja.

Migdałek trójklapowy – wymagania, uprawa i pielęgnacja

Roślina jest stosunkowo łatwa w uprawie. Najlepiej posadzić ją w ciepłym, nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru miejscu. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne, gleba od lekko kwaśnej do zasadowej. Warto pamiętać, że raczej nie urośnie w ciężkim i gliniastym podłożu, oraz w zbyt piaskowej glebie. Jest odporny na lekkie przymrozki, ale gdy temperatura znacznie spada, należy go odpowiednio zabezpieczyć przed przemarznięciem.

W okresie wegetacyjnym regularnie podlewamy i nawozimy krzew. Do odżywienia rośliny możemy użyć nawozów organicznych, jak kompost czy obornik, lub gotowych preparatów wieloskładnikowych, przeznaczonych do uprawy roślin kwitnących. Sadzenie nowych egzemplarzy najlepiej wykonać w okresie wiosennym, przed rozpoczęciem kwitnienia lub już po jego zakończeniu.

Wykopujemy dołek dwukrotnie większy niż objętość korzeni, wsadzamy do niego młodą roślinkę i przysypujemy ziemią. Następnie systematycznie i dość obficie podlewamy migdałka, aby prawidłowo się ukorzenił w podłożu.

Migdałek trójklapowy – jak prawidłowo przycinać?

Prawidłowe przycinanie migdałka trójklapowego wpływa na jego rozwój i obfite kwitnienie. Jest to roślina, której kwiatostany rozwijają się z pąków zawiązanych na zeszłorocznych pędach. Cięcie zaczynamy po przekwitnięciu rośliny. Wszystkie pędy przycinamy do około 2/3 lub połowy długości. Następnie całkowicie usuwamy wszystkie suche, uszkodzone czy krzyżujące się pędy.

Warto pamiętać, że nowe pąki zawiązują się w okresie jesieni, dlatego w tym czasie nie wykonujemy zabiegu cięcia, gdyż zmniejszyłoby to obfitość kwitnienia w następnym sezonie. Wiosną możemy też wykonać cięcie sanitarne, czyli dokładnie sprawdzić roślinę i usunąć wszystkie uszkodzone pędy, które pozostały po okresie zimowym. U starszych roślin, raz na 3-4 lata, należy wykonać cięcie odmładzające.

Skracamy wszystkie pędy do takiej długości, aby na każdym zostało tylko 3-5 pąków. To pobudzi wzrost młodych pędów, a cały krzew się zagęści i jego kwitnienie będzie obfitsze.  Dzięki tym zabiegom roślina będzie rozwijała się prawidłowo i regularnie kwitła.

Na co jest narażony migdałek trójklapowy?

Migdałek może być narażony na moniliozę, czyli brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Pierwsze objawy choroby pojawiają się wiosną i zazwyczaj rozwija się ona na kwiatach, a następnie na liściach. Zmieniają one barwę, szybko brunatnieją i skręcają się, a nawet całkowicie zamierają. Jeżeli choroba nie jest leczona, to może doprowadzić do całkowitego obumarcia całej rośliny.

Jej rozwojowi szczególnie sprzyja wilgoć i deszczowa pogoda, a najbardziej niebezpieczna jest dla młodych egzemplarzy. Jeżeli zauważymy niepokojące oznaki, należy jak najszybciej usunąć wszystkie zainfekowane pędy poniżej chorych miejsc. Na szczęście możemy zmniejszyć ryzyko pojawienia się moniliozy, wykonując regularne i odpowiednie cięcie naszego krzewu.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Tagi:
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10