Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Mój dziadek przecinał banana na pół i owijał wokół róży. Po miesiącu działa się magia
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 29.06.2023 15:57

Mój dziadek przecinał banana na pół i owijał wokół róży. Po miesiącu działa się magia

jak sklonować róże
screen materiału YouTube z kanału Vườn & Nhà

Kolorowe i pięknie pachnące róże w ogrodzie są fantastyczną ozdobą. Jednak co zrobić, żeby w łatwy sposób je pomnożyć? Mój dziadek miał sprawdzony patent, na sklonowanie róży. Dzięki niemu w moim ogrodzie nie brakuje moich ulubionych kwiatów.

Jak dbać o róże w ogrodzie?

Róże mogą być naprawdę piękną ozdobą w ogrodzie, jednak trzeb o nie odpowiednio zadbać. Mój dziadek zawsze mówił, że róże w sezonie letnim należy regularnie podlewać, szczególnie w okresach suszy. Najlepiej podlewać róże bezpośrednio przy ich podstawie, unikając moczenia liści i kwiatów. Poza tym dziadek zdradził, co zrobić, żeby sklonować róże.

Jednak zanim przejdziemy do klonowania, jeszcze kilka słów o podcinany róży. Dziadek wspominał, że regularne przycinanie róży jest kluczowe dla utrzymania ich kształtu, zdrowia i obfitego kwitnienia. Przycinanie należy rozpocząć na wiosnę, usuwając martwe, chore lub uszkodzone pędy.

Mimo wszystko największą tajemnicą dziadka było to, jak klonuje róże. Miał na to sprawdzony i stary jak świat patent. Do sklonowania róży będzie potrzebny banan i nieduży kamyczek.

Do pralki z białymi butami zawsze wrzucam 2 rzeczy. Z bębna wyciągam je jak nowe

Sprawdzony patent mojego dziadka na sklonowanie róży

Dziadek podobnie jak ja, uwielbiał róże w ogrodzie, dlatego co jakiś czas decydowała się na ich sklonowanie. To właśnie on nauczył mnie, jak w prosty sposób możemy sklonować róże przy użyciu gałązki róży, banana i niedużego kamyczka.

W celu sklonowania róży musimy rozciąć banana na pół, a następnie wyciąć nieduży otwór we wcześniej przygotowanej gałązce. Następnie w otworze umieszczamy kamyczek, a gałązkę owijamy dookoła bananem. Tak przygotowaną gałązkę dziadek zakopywał w doniczce z ziemią na 25 dni.

Po 25 dniach możemy gałązkę wykopać z ziemi. Z gałązki teraz powinny wyrastać korzonki. U mojego dziadka ten prosty sposób na sklonowanie róży działał za każdym razem, a ja nadal go stosuje.

jak sklonować róże
Canva / Hans, pixabay

Jakie stanowisko wybrać dla róży?

Dla róży powinniśmy wybrać odpowiednie stanowisko, które sprawi, że kwiaty będą pięknie się rozwijać. Mój dziadek swoje kwiaty zawsze sadził na słońcu. Najlepiej jeśli na róże przez 6-8 godzin świeci bezpośrednie słońce. Wtedy rosną najlepiej. 

Sklonowane róże warto zasadzić w odpowiednim miejscu. Wtedy będziemy mieć pewność, że już niedługo będą nas cieszyć pięknymi kwiatami. Poza tym dobrze jest osłonić różę od silnych wiatrów, które mogą zniszczyć delikatne kwiaty.