Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Salon > Mój wielkanocny kaktus kwitnie co roku. Robię jedną rzecz
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 19.03.2024 17:05

Mój wielkanocny kaktus kwitnie co roku. Robię jedną rzecz

Kaktus Wielkanocny
Fot. Canva / iropa, Getty Images

Kaktus wielkanocny właśnie teraz powinien zacząć wypuszczać kwiaty. Jest naprawdę ciekawą ozdobą w czasie świąt, a kolorowe kwiaty zostaną z nami przez kolejne 3 miesiące. Mam sprawdzony sposób na pobudzenie go do kwitnienia.

Kaktus wielkanocny zakwitnie, jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki. Nie rezygnuj z niego. Sprawdź, co zrobić, żeby obsypał się pięknymi kwiatami jeszcze przed świętami.

Kaktus wielkanocny kontra grudnik

Niektóre rośliny kojarzą nam się typowo z konkretnymi świętami. Grudnik i kaktus wielkanocny są do siebie bardzo podobne, jednak kwitną w różnych terminach. Czasem zdarza nam się mylić je ze sobą.

Grudnik jest rośliną bożonarodzeniową i zaczyna wypuszczać kwiaty w listopadzie. Kwitnie aż do stycznia. Natomiast kaktus wielkanocny obsypuje się pąkami właśnie teraz. Jeśli rozróżnimy rośliny, będziemy mogli dobrać odpowiedni sposób pielęgnacji.

Najprościej grudnik od kaktusa wielkanocnego odróżnić właśnie po kwiatach. Kwiaty kaktusa wielkanocnego mają ostro zakończone płatki i układają się w warstwowe pompony. Jak dbać o roślinę?

Kaktus Wielkanocny
Fot. Canva / Lochner Norbet, Getty Images

Jak dbać o kaktus wielkanocny?

Okres kwitnienia kaktusa wielkanocnego przypada na marzec. Jeśli zapewnimy roślinie odpowiednie warunki, kwiaty zostaną z nami aż do maja. Roślina jest przepiękną ozdobą w czasie świąt wielkanocnych.

Na początku dla kaktusa wielkanocnego musimy wybrać odpowiednie stanowisko. Najlepiej czuje się w półcieniu. Nie stawiam go w ostrych promieniach słońca, ponieważ za tym nie przepada. Zimą przechodzi w stan spoczynku i w tym czasie przenoszę go do pomieszczenia, w którym jest chłodno.

Ogromne znaczenie dla kaktusa wielkanocnego ma prawidłowe podlewanie. Dbam o to, żeby ziemia w doniczce była stale wilgotna, ale niezbyt mokra. W okolicy świąt możemy powoli zacząć go nawozić. Warto zmienić też stanowisko.

Dzięki temu kaktus wielkanocny obsypie się kwiatami

W marcu kaktus wielkanocny warto przenieść w miejsce, w którym panuje wyższa temperatura do 21 stopni Celsjusza. Roślinę podlewam co kilka dni mniejszymi porcjami wody.

Kaktus wielkanocny nie ma dużych wymagań jeżeli chodzi o nawożenie. Właśnie teraz zaczynam nawozić go niedużą ilością odżywki do kaktusów. Ważne, żeby nie dostarczać roślinie nadmiernej ilości wapnia, ponieważ za tym nie przepada. 

Kaktus Wielkanocny
Fot. Canva / KarenHBlack, Getty Images

Zobacz także: