DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Moja babcia zawsze dodawała 2 plasterki do gotujących się jajek. Patent oszczędza mnóstwo czasu
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 01.10.2023 18:49

Moja babcia zawsze dodawała 2 plasterki do gotujących się jajek. Patent oszczędza mnóstwo czasu

Jak gotować jajka?
Canva / yipengge, Getty Images Signature

Gotowanie jajek to z pozoru jedna z najprostszych czynności w kuchni. Podobnie jak zrobienie jajecznicy czy podgrzanie parówek ugotowanie jajek powinno udać się każdemu. Nic bardziej mylnego. Z gotowaniem jajek wiążą się co najmniej dwie niespodzianki, które mogą nas zaskoczyć.

Przepis na gotowanie jajek jest prosty. Jednak jak uniknąć zajmujących czas czynności związanych z obieraniem skorupek? Polecam przetestować sposób mojej babci, który znacząco przyspieszy cały proces.

Jak gotować jajka? O tym musisz pamiętać

Jajka na miękko lub jajka na twardo to proste dania, których przyrządzenie nie zajmuje wiele czasu ani nie nastręcza trudności. Jednak nie każdy wie, ile czasu trzeba trzymać jajka na ogniu.

Jajka wkładamy do zimnej wody i gotujemy pod przykryciem przez określoną ilość czasu. Jajka na miękko gotujemy do 3 minut, jajka na twardo do 10 minut. W zależności od wielkości jajka czas ten może się skrócić lub wydłużyć.

Problemy z ugotowanym jajkiem mogą zacząć się, gdy przychodzi do obierania jajka ze skorupki. Moja babcia zdradziła, co może pomóc nam w tym zadaniu. Jej sposób jest niezawodny.

Projekt bez nazwy (13).jpg
Canva/Yana Gayvoronskaya

Sposób na obranie jajka ze skorupki

Gdy ugotowane jajko próbujemy obrać ze skorupki, a ta przywarta jest tak, że odchodzi wraz z białkiem. Nasza cierpliwość wisi na włosku. Tracimy też dużo białka, bo finalnie wyrzucamy jego część wraz ze skorupką.

Istnieje prosty patent, aby tego uniknąć i zaoszczędzić czas. Do gotującej się wody z jajkami wrzucamy 2 plasterki cytryny. Po wyjęciu ugotowanych jajek skorupkę będzie łatwiej usunąć.

Kolejnym problemem są pękające w czasie gotowania skorupki. Moja babcia podpowiedziała mi, co ona robi, żeby jajka nie pękały.

Jak ugotować jajka, by nie pękały?

Moja babcia ma jeszcze jeden sposób na jajka, które w czasie gotowania sprawiają kłopot. Do gorącej wody na początku gotowania wsypuje łyżeczkę soli kuchennej. Od kiedy dowiedziałam się, co to daje, nigdy nie o tym nie zapominam.

Tak osolona woda pomaga ochronić jajko przed pękaniem w czasie gotowania. Popękana skorupka jajka w czasie gotowania powoduje, że część nieugotowanego jajka wydostaje się na zewnątrz do wody. Sól pomaga to zatrzymać.

Projekt bez nazwy (14).jpg
Canva/TheRachelKay, Getty Images Signature

Zobacz też: