Roślina doniczkowa
pixabay.com/sodamtree (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 13 Stycznia 2021

Jeśli będziesz mówić do swoich roślin to urosną szybciej

Każdy miłośnik zieleni chce, aby jego rośliny rosły jak najszybciej i były w świetnej kondycji. W tym celu stosujemy oczywiście odpowiednią pielęgnację, taką jak podlewanie i nawożenie. Ale czy wiedzieliście, że rośliny będą rosły szybciej jeśli będziemy do nich... mówić?

Wielu z nas, pasjonatów zieleni, poświęca swoim roślinom czas i zaangażowanie, aby rosły i rozwijały się jak najlepiej. W tym celu stosujemy się odpowiedniego podlewania, nawożenia i zasad pielęgnacji.

Kwiaty szczególnie w pandemii mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Zagłuszają także poczucie samotności - pomaga nam to, że możemy się zająć żywym organizmem. Jak się okazuje, przydatne dla nas i dla naszych roślin może być również.... mówienie do nich!

Żeby kwiaty lepiej rosły, musisz do nich mówić

Niesamowitą opinię wyraziła w czasopiśmie The Guardian ekspertka w zakresie biofilii i główna badaczka z Horticulture Innovation Australia's Plant Life Balance, dr Dominique Hes.

- Rośliny prawdopodobnie nie słyszą tak, jak my. Jednak niektóre badania pokazują, że dobre mówienie do roślin będzie wspierać ich wzrost - tłumaczy naukowczyni.

Szkodliwy wirus, który niszczy twoje pomidory - jedyny skuteczny sposób, aby go zwalczyć. Niewielu miało świadomośćSzkodliwy wirus, który niszczy twoje pomidory - jedyny skuteczny sposób, aby go zwalczyć. Niewielu miało świadomośćCzytaj dalej

Jak się okazuje, ważne jest również to, w jaki sposób mówimy do naszych kwiatów! Badania wykazały, że mówienie do nich w miły i czuły sposób może mieć na nie znakomity wpływ.

I nie chodzi tu o dobór słów - kluczowa jest głośność i poziom wibracji. Niskie wibracje, czyli 115-250 Hz mogą mieć świetne rezultaty jeśli chodzi o wzrost roślin. Pamiętajmy więc, aby na nie nie krzyczeć!

Mówienie do roślin - to ma sens

Doktor Dominique Hes udowadnia, że czułe mówienie do roślin nie jest żadną magią - ma to solidne, naukowe podstawy.

- Wibracje poprawiają komunikację i fotosyntezę, co poprawia wzrost i zdolność zwalczania infekcji. Można powiedzieć, że rośliny są szczęśliwe - wyjaśnia badaczka.

Ton, jakiego używamy do zwracania się do naszych kwiatów, może być więc równie ważny jak podlewanie, nawożenie i inne czynności pielęgnacyjne. Okazywana roślinom troska i miłość sprawi, że nasza zieleń cudownie nam się odwdzięczy!

Źródło: theguardian.com

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News