DomekIOgrodek.pl
Roślina doniczkowa

pixabay.com/sodamtree (CC0 Domena publiczna)

Jeśli będziesz mówić do swoich roślin to urosną szybciej

13 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Każdy miłośnik zieleni chce, aby jego rośliny rosły jak najszybciej i były w świetnej kondycji. W tym celu stosujemy oczywiście odpowiednią pielęgnację, taką jak podlewanie i nawożenie. Ale czy wiedzieliście, że rośliny będą rosły szybciej jeśli będziemy

Wielu z nas, pasjonatów zieleni, poświęca swoim roślinom czas i zaangażowanie, aby rosły i rozwijały się jak najlepiej. W tym celu stosujemy się odpowiedniego podlewania, nawożenia i zasad pielęgnacji.

Kwiaty szczególnie w pandemii mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Zagłuszają także poczucie samotności - pomaga nam to, że możemy się zająć żywym organizmem. Jak się okazuje, przydatne dla nas i dla naszych roślin może być również.... mówienie do nich!

Żeby kwiaty lepiej rosły, musisz do nich mówić

Niesamowitą opinię wyraziła w czasopiśmie The Guardian ekspertka w zakresie biofilii i główna badaczka z Horticulture Innovation Australia's Plant Life Balance undefined, dr Dominique Hes.

- Rośliny prawdopodobnie nie słyszą tak, jak my. Jednak niektóre badania pokazują, że dobre mówienie do roślin będzie wspierać ich wzrost - tłumaczy naukowczyni.

Jak się okazuje, ważne jest również to, w jaki sposób mówimy do naszych kwiatów! Badania wykazały, że mówienie do nich w miły i czuły sposób może mieć na nie znakomity wpływ.

I nie chodzi tu o dobór słów - kluczowa jest głośność i poziom wibracji. Niskie wibracje, czyli 115-250 Hz mogą mieć świetne rezultaty jeśli chodzi o wzrost roślin. Pamiętajmy więc, aby na nie nie krzyczeć!

Mówienie do roślin - to ma sens

Doktor Dominique Hes udowadnia, że czułe mówienie do roślin nie jest żadną magią - ma to solidne, naukowe podstawy.

- Wibracje poprawiają komunikację i fotosyntezę, co poprawia wzrost i zdolność zwalczania infekcji. Można powiedzieć, że rośliny są szczęśliwe - wyjaśnia badaczka.

Ton, jakiego używamy do zwracania się do naszych kwiatów, może być więc równie ważny jak podlewanie, nawożenie i inne czynności pielęgnacyjne. Okazywana roślinom troska i miłość sprawi, że nasza zieleń cudownie nam się odwdzięczy!

Źródło: theguardian.com

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek

  • Marcin Tyszka wydał fortunę na rośliny, ma ich ponad 2 tysiące

  • Masz mało słońca w domu? Oto 4 odporne rośliny, które lubią cień

  • Fusy z kawy mają niesamowity wpływ na twoje kwiaty. Mało kto wie

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >