Możesz dostać od państwa pomoc w wymianie dachu. Polaków wspomaga ten program
Zwykle za remont generalny domu zabieramy się w momencie, gdy chcemy zmienić jego wygląd, odnowić elewację czy po prostu zadbać o estetykę budynku. Niekiedy jednak prace stają się koniecznością z powodów zdrowotnych.
Niektóre surowce budowlane stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i trzeba się ich jak najszybciej pozbyć. Przykładem takiego materiału jest eternit, który przed laty był często wykorzystywany do budowy dachów. Teraz trzeba się go pozbyć i można to zrobić z pomocą finansową od państwa.
Masz taki dach? Lepiej się go pozbyć
O szkodliwym wpływie eternitu, a właściwie azbestu, wiadomo już od dłuższego czasu. Już od końcówki lat 90. produkcja i sprzedaż materiałów azbestowych jest zakazana, a konstrukcje z tego materiału są wycofywane i wymieniane na nowe.
Tyczy się to przede wszystkim dachów wykonanych z eternitu, które w swoim składzie zawierają właśnie azbest. Materiał ten wykazuje silne działanie rakotwórcze, poważnym zagrożeniem jest także pył azbestowy.
Zgodnie z przepisami do roku 2032 Polska powinna być wolna od azbestu, jednak rzeczywistość nie wygląda na razie zbyt różowo. Wciąż wiele budynków, zarówno mieszkalnych, jak i użytkowych, posiada dachy wykonane z eternitu. Problem dotyczy w dużej mierze obiektów gospodarczych, takich jak stodoły, obory czy chlewy, zlokalizowanych na terenie gospodarstw rolnych.
Wymiana dachu z eternitu nie musi być kosztowna
Właściciele nieruchomości borykający się z problemem obecności materiałów azbestowych w konstrukcji budynków mogą liczyć na pomoc państwa, które dofinansuje remont dachu.
Część środków z KPO ma trafić do rolników, którzy będą mogli otrzymać nawet 20 tys. zł na wymianę dachu, w zależności od jego połaci (na metr kwadratowy przewidziano 40 zł, ale powierzchnia maksymalna dachu nie może przekraczać 500 metrów kwadratowych).
Pieniądze na wymianę dachów z eternitu przeznaczy nie tylko Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), ale także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który realizuje programu w tym zakresie w ramach działalności gmin oraz powiatów.
W tym przypadku właściciele mogą jednak liczyć wyłącznie na pokrycie kosztów związanych z usunięciem starego dachu. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że samodzielne usuwanie eternitu jest zabronione - grożą za to spore kary, można to zrobić wyłącznie z pomocą profesjonalnych firm.
Jak pozbyć się dachu z azbestu?
Koszty wymiany dachu z eternitu wynikają nie tylko z potrzeby skorzystania z pomocy wyspecjalizowanej firmy do usunięcia azbestu, ale także związane są z koniecznością jego utylizacji. Tu również możemy liczyć na pomoc państwa. W niektórych gminach, np. w Trzebini, odbiór szkodliwych materiałów jest całkowicie bezpłatny.
Nie zmienia to faktu, że właściciel nieruchomości musi wciąż liczyć się z kosztami zakupu i montażu nowego pokrycia dachowego, a także przygotowania odpadów do transportu. Jak jednak wcześniej wspominaliśmy, usunięcie eternitu może odbyć się w ramach programu dofinansowania.
Aby dowiedzieć się, na jaką pomoc można liczyć w danej lokalizacji, najlepiej skontaktować się z miejscowym urzędem gminy.
Zobacz także:
- Uwaga, Śmieciarka Jedzie. Wywiad z założycielką fundacji Dominiką Szaciłło
- Jak łatwo znaleźć działkę ROD i być działkowcem? Jest sposób
- Piotr Zieliński żyje z żoną Laurą w luksusie i bogactwie. Na jaw wyszło jak mieszka