Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Jak łatwo znaleźć działkę ROD i być działkowcem? Jest sposób
Paulina Korzec
Paulina Korzec 23.06.2024 09:54

Jak łatwo znaleźć działkę ROD i być działkowcem? Jest sposób

Działka ROD
domekiogródek.pl/ Paulina Korzec

Popularność ogródków działkowych wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Boom na “ROD-osy” rozpoczął się wraz z wybuchem pandemii i nie minął do dziś. Wciąż wielu jest zainteresowanych kupnem własnego ogródka.

Jakich formalności należy dopełnić, by zostać działkowcem i gdzie najlepiej szukać wolnych ogródków? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak uzyskać prawa do działki?

Na początku należy uświadomić sobie, że działka ROD nie jest własnością prywatną i nabywca nie może stać się jej właścicielem. Możliwa jest jedynie dzierżawa gruntu, a własnością stają się nasadzenia, obiekty architektoniczne i urządzenia (w tym np. drzewka owocowe, krzewy, altana, szklarnia itp.).

Chcąc kupić działkę, nabywamy w rzeczywistości prawo do jej użytkowania. W tym celu sporządza się umowę dzierżawy z zarządem ROD lub PZD - te sytuacje dotyczą jednak wyłącznie wolnych działek i nowych ogrodów, co obecnie należy do rzadkości.

Najczęściej dochodzi do przeniesienia prawa do działki na mocy poświadczonej notarialnie umowy cywilno-prawnej. Oprócz umowy potrzebne jest zatwierdzenie z Zarządu ROD.

Prawo do użytkowania działki. Co warto wiedzieć?

Prawo do użytkowania działki uzyskane np. na drodze przeniesienia nie podlega standardowym przepisom o dziedziczeniu. W przypadku bliskich zmarłego działkowca możliwe jest natomiast wstąpienie w prawo do działki.

Możliwe jest wspólne użytkowanie działki przez małżeństwo, przy czym jedna osoba może mieć prawo tylko do jednego ogródka. Pełnoprawny działkowiec musi mieć przy tym ukończone 18 lat i na stałe mieszkać w Polsce, przy czym miejsce zamieszkania powinno znajdować się w niedalekiej odległości od danego ROD (najlepiej w tym samym mieście lub gminie).

Gdzie szukać działek ROD?

Jeśli chcemy znaleźć działkę ROD, w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do biura zarządu danego ogrodu. Tam znajdziemy informacje z pierwszej ręki dotyczące wolnych działek (co dzisiaj należy do rzadkości) oraz ofert sprzedaży ogródków. Warto także wpisać się na prowadzoną przez zarząd listę oczekujących na działkę.

Łatwym sposobem na szybsze znalezienie działki jest szukanie ogłoszeń dotyczących ich sprzedaży w internecie, nie tylko na portalach ogłoszeniowych, ale także w mediach społecznościowych. Wiele ROD-ów prowadzi w social mediach swoje profile, na którym zamieszczane są m.in. właśnie oferty sprzedaży ogródków. Trzeba jednak być szybkim - działki wciąż rozchodzą się w błyskawicznym tempie.

Zobacz także: