DomekIOgrodek.pl
owoce

Ken Welsh / Design Pics

Muszki owocówki - jak je zwalczyć?

8 Lutego 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Muszki owocówki to duży problem w każdym domu, szczególnie w okresie letnim. Trudno pozbyć się tych małych stworzeń, ale z naszą pułapką uda ci się to bez problemu. Wystarczy płyn do naczyń i ocet jabłkowy!

Każdy z nas zna ten problem - gdy tylko w naszej kuchni pojawią się owoce lub inne świeże i słodkie produkty spożywcze, nagle zlatuje się ich cała chmara. Muszki owocówki to wyjątkowo irytujący kłopot - są malutkie, więc trudno je złapać i obsiadają nasze owoce, sprawiając, że przechodzi nam na nie ochota. Istnieje na nie jednak genialny sposób.

Muszki owocówki - skąd się biorą?

Te małe owady przyciągają przede wszystkim dojrzałe lub zepsute owoce, a także potrawy, które zostały z nich przygotowane. Lubią również fermentowane napoje i produkty, takie jak piwo czy wino.

Rozmnażają się niezwykle szybko i tłumnie - samica składa nawet 500 jaj jednocześnie, z których potomstwo wykluwa się w ciągu zaledwie doby. To sprawia, że muszki owocówki są tak trudne do wytępienia.

Warto stosować profilaktykę, aby nie dopuszczać do ich nagromadzenia. Przede wszystkim wyrzucaj wszelkie produkty, które są przejrzałe lub gniją, w szczególności owoce i warzywa (najlepiej przechowywać je w lodówce). Często wyrzucaj śmieci, nie pozostawiaj otwartych butelek z alkoholem, a także myj produkty, na których potencjalnie mogłyby znajdować się larwy.

Jak jednak walczyć z plagą muszek owocówek, które na dobre zalęgły się w naszej kuchni? Mamy genialny patent na prostą i skuteczną pułapkę!

Muszki owocówki - najprostsza pułapka

Aby skonstruować banalną i niezwykle skuteczną pułapkę, potrzebujesz jedynie płynu do naczyń i octu jabłkowego. Pomocny będzie również słoik, folia spożywcza, wykałaczka i gumka recepturka.

Gdy posiadasz wszystkie te rzeczy, możesz przystąpić do stworzenia pułapki. Do słoika wlej ocet tak, aby wypełniaj połowę naczynia. Następnie dolej kilka-kilkanaście kropli płynu do zmywania naczyń.

Słoik zakryj folią aluminiowa i zabezpiecz gumką recepturką. Zrób za pomocą wykałaczki kilkanaście dziurek.

Pułapka gotowa! Dzięki intensywnemu zapachowi octu jabłkowego muszki zostaną zwabione do słoika. Płyn do mycia naczyń zmniejszy napięcie powierzchniowe octu, co sprawi, że owady się utopią, a nawet jeśli nie - folia uniemożliwi im wyjście.

Źródło: czterykaty.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Saszetki z pudełka po butach - genialne zastosowania

  • Piękne mieszkanie Marceliny Zawadzkiej

  • Grzyb na ścianie w mieszkaniu komunalnym kością niezgody

Podobne artykuły

jajka

Porady domowe

Nie przechowuj jajek na drzwiach lodówki

Czytaj więcej >
trik

Porady domowe

Wetknij zapałki do doniczki - efekty zachwycają

Czytaj więcej >
fugi

Porady domowe

Jak wyczyścić fugi? Genialny trik

Czytaj więcej >
gołębie

Porady domowe

Świetne triki na pozbycie się gołębi z balkonu bez robienia im krzywdy

Czytaj więcej >
Świeczka

Porady domowe

Genialny trik na usuwanie plam z wosku z dywanu. Wystarczy stara gazeta

Czytaj więcej >
Skrzydłokwiat

Porady domowe

Skrzydłokwiat – roślina oczyszczająca powietrze. Stwórz dobry klimat w swoim domu

Czytaj więcej >