owoce
Ken Welsh / Design Pics
Marta Idzikowska - 8 Lutego 2021

Muszki owocówki - jak je zwalczyć?

Muszki owocówki to duży problem w każdym domu, szczególnie w okresie letnim. Trudno pozbyć się tych małych stworzeń, ale z naszą pułapką uda ci się to bez problemu. Wystarczy płyn do naczyń i ocet jabłkowy!

Każdy z nas zna ten problem - gdy tylko w naszej kuchni pojawią się owoce lub inne świeże i słodkie produkty spożywcze, nagle zlatuje się ich cała chmara. Muszki owocówki to wyjątkowo irytujący kłopot - są malutkie, więc trudno je złapać i obsiadają nasze owoce, sprawiając, że przechodzi nam na nie ochota. Istnieje na nie jednak genialny sposób.

Muszki owocówki - skąd się biorą?

Te małe owady przyciągają przede wszystkim dojrzałe lub zepsute owoce, a także potrawy, które zostały z nich przygotowane. Lubią również fermentowane napoje i produkty, takie jak piwo czy wino.

Rozmnażają się niezwykle szybko i tłumnie - samica składa nawet 500 jaj jednocześnie, z których potomstwo wykluwa się w ciągu zaledwie doby. To sprawia, że muszki owocówki są tak trudne do wytępienia.

Warto stosować profilaktykę, aby nie dopuszczać do ich nagromadzenia. Przede wszystkim wyrzucaj wszelkie produkty, które są przejrzałe lub gniją, w szczególności owoce i warzywa (najlepiej przechowywać je w lodówce). Często wyrzucaj śmieci, nie pozostawiaj otwartych butelek z alkoholem, a także myj produkty, na których potencjalnie mogłyby znajdować się larwy.

Szczur wyszedł z toalety w WarszawieSzczur wyszedł z toalety w WarszawieCzytaj dalej

Jak jednak walczyć z plagą muszek owocówek, które na dobre zalęgły się w naszej kuchni? Mamy genialny patent na prostą i skuteczną pułapkę!

Muszki owocówki - najprostsza pułapka

Aby skonstruować banalną i niezwykle skuteczną pułapkę, potrzebujesz jedynie płynu do naczyń i octu jabłkowego. Pomocny będzie również słoik, folia spożywcza, wykałaczka i gumka recepturka.

Gdy posiadasz wszystkie te rzeczy, możesz przystąpić do stworzenia pułapki. Do słoika wlej ocet tak, aby wypełniaj połowę naczynia. Następnie dolej kilka-kilkanaście kropli płynu do zmywania naczyń.

Słoik zakryj folią aluminiowa i zabezpiecz gumką recepturką. Zrób za pomocą wykałaczki kilkanaście dziurek.

Pułapka gotowa! Dzięki intensywnemu zapachowi octu jabłkowego muszki zostaną zwabione do słoika. Płyn do mycia naczyń zmniejszy napięcie powierzchniowe octu, co sprawi, że owady się utopią, a nawet jeśli nie - folia uniemożliwi im wyjście.

Źródło: czterykaty.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News