DomekIOgrodek.pl
mieszkanie komunalne

ANNA GARWOLINSKA/East News

Grzyb na ścianie w mieszkaniu komunalnym kością niezgody

7 Lutego 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Pani Diana z Olsztyna zamieszkała w mieszkaniu komunalnym. Aby je dostać, musiała na własną rękę wykonać remont. Po jakimś czasie w mieszkaniu zaległ się grzyb, który ma fatalny wpływ na zdrowie domowników i na życie całej rodziny. Kobieta o

Ta historia ma dwie strony medalu - zasadne są argumenty zarówno pani Diany, jak i urzędników państwowych. Poznajcie stanowisko obydwu stron sporu i sami zdecydujcie, kto ma rację.

Grzyb na ścianie w mieszkaniu pani Diany niszczy rodzinie życie

W 2019 roku kobieta dostała od miasta Olsztyna mieszkanie komunalne. Warunkiem otrzymania lokum było przeprowadzenie przez nią remontu, który pani Diana wykonała, jak twierdzi, bez zarzutu.

- Wyremontowałam mieszkanie wedle wytycznych. To był kapitalny remont. Zostały „zrobione” wszystkie ściany i położone panele. Lokal został odebrany przez fachowców. Nie było żadnych uwag - powiedziała lokatorka Gazecie Olsztyńskiej.

Po pewnym czasie w mieszkaniu pojawił się grzyb, który niszczy lokal - znajduje się na ścianach, które sczerniały, a także na podłogach, co skutkuje ich spuchnięciem. Najwięcej pojawia się go od strony szczytowej budynku, od której odpada tynk i widoczna jest goła cegła. Pani Diana musi często zmywać ściany, ale grzyb wciąż się pojawia.

Grzyb na ścianie - kobieta oskarża miasto

Jak podkreśla lokatorka, najgorszy jest niszczący wpływ grzyba na zdrowie jej dwójki dzieci. Córka od momentu przeprowadzki często choruje, natomiast syn zaczął mieć duszności w nocy. Po wizycie u lekarza okazało się, że może mieć na to wpływ właśnie wilgoć w miejscu zamieszkania. Problemem jest także uciążliwy zapach, którym przesiąka całe mieszkanie oraz ubrania.

Olsztynianka tłumaczy, że problem pojawia się również w innych mieszkaniach, szczególnie w lokalach położonych od szczytu budynku. Po zgłoszeniu sprawy i obejrzeniu lokalu przez urzędników stwierdzono, że kobieta popełnia błędy w użytkowaniu, więc grzyb jest problemem leżącym po jej stronie.

- Właściwie z problemem grzyba zostałam pozostawiona sama sobie - mówi pani Diana.

Grzyb na ścianie - miasto oskarża lokatorkę

Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych zdecydowanie odcina się od stanowiska kobiety, jakoby problem leżał po stronie miasta.

- Według nas winna pojawienia się wilgoci w mieszkaniu jest pani Diana. Moi pracownicy byli w lokalu i spisali notatkę. Wynika z niej, że w kuchni kratka wentylacyjna zasłonięta jest obrazem. Również okno w pomieszczeniu kuchennym jest zespolone, a na szybie widoczne są krople wody - powiedział Gazecie Olsztyńskiej dyrektor zarządu.

Okazuje się również, że kobieta podzieliła pomieszczenie, które ogrzewa piec kaflowy na dwie części przy pomocy ścianki działowej. To powoduje, że ogrzewana jest tylko jedna część pokoju, przez co w drugiej zbiera się wilgoć. Zaklejono również nawiewnik. Dyrektor ZBLiK podkreśla, że nie można dzielić lokalu bez zgody zarządu, więc zmiany dokonane przez panią Dianę są bezprawne.

- Będziemy wzywali panią Dianę do przywrócenia stanu pierwotnego. Procedura już się rozpoczęła. Oczywiście w budynku elewacja nie jest do końca zrobiona, bo nie mamy aż tylu pieniędzy, żeby ją wyremontować. To oczywiście może mieć wpływ na wilgoć w mieszkaniach. Jednak mój pracownik sprawdzał, w jakim stanie jest elewacja i ściany, z których odpada tynk. Nie są wilgotne, więc nie są przyczyną pojawienia się grzyba u pani Diany - mówi mężczyzna.

Po której stronie sporu się opowiadacie? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: gazetaolsztynska.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Fałszywi kominiarze wyłudzają pieniądze

  • Dom Tadeusza Rydzyka skrywa mroczną tajemnicę

  • Znalazła w karmniku coś niezwykłego

Podobne artykuły

pająki

Aktualności

Tysiące pająków w Australii ucieka przed powodzią. Obsiadają ogrodzenia i nacierają na ogrody

Czytaj więcej >
dziecko

Aktualności

Dziecko połknęło baterię od pilota w domu. Skutki były tragiczne

Czytaj więcej >
Napad na babcie w mieszkaniu oszustwo

Aktualności

Podszywali się pod służby i okradli mieszkanie

Czytaj więcej >
dzik

Aktualności

Dzik utknął w ogrodowym basenie. Załamał się pod nim lód

Czytaj więcej >
igloo

Aktualności

Domowe igloo zawaliło się na ojca i syna. Tragiczny finał

Czytaj więcej >
kuchenka

Aktualności

Kobieta znalazła na kuchence siedlisko pająków

Czytaj więcej >