Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Plaga myszy nawiedziła domy i ogrody Australijczyków. "Nocą ziemia się rusza"
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 21.03.2022 22:32

Plaga myszy nawiedziła domy i ogrody Australijczyków. "Nocą ziemia się rusza"

mysz
youtube.com/ABC News (Australia)

Australijczycy ostatnio nie mają łatwo - zmagają się z ogromnymi powodziami, które wywołały również plagę pająków obsiadających ich ogrodzenia i atakujące ogrody. Ostatnio pisaliśmy o tym tutaj.

Niestety, kraj opanowała do tego plaga... myszy! Gryzonie stały się gigantycznym utrapieniem, z którym mieszkańcy nie są w stanie sobie poradzić.

Plaga myszy w Australii. Dewastują posesje mieszkańców

Po tegorocznych obfitych plonach rolniczych gryzonie rozmnożyły się i rozpierzchły po ulicach. Nie oszczędzają także prywatnych posesji, gdzie włamują się do samochodów, niszczą działki i domy.

Mieszkańcy, jak relacjonują na Twitterze, zakładają w swoich mieszkaniach mnóstwo pułapek, które jednak nie działają na tak wielką hordę zwierząt. Gryzonie zostawiają po sobie mnóstwo odchodów, zjadają zapasy jedzenia i gryzą kable, uszkadzając instalacje elektryczne.

- W nocy ziemia po prostu się porusza, a wokół biegają tysiące myszy - wyznał Australijczyk Ron Mckay w rozmowie z ABC.

Jak napisała jedna z użytkowniczek Twittera, pewna mieszkanka zainstalowała w swoim domu aż 14 pułapek, ale to nie wystarczyło, aby pozbyć się plagi myszy w jej domu. Gdy wybrała się do sklepu, aby nabyć ich więcej, okazało się, że... wszystkie zostały wyprzedane.

Plaga myszy w Australii. Są niebezpieczne dla mieszkańców

Wielkim problemem są nie tylko domowe zniszczenia, ale również choroby przenoszone przez gryzonie! Otóż myszy mogą być nosicielami leptospirozy, salmonellozy, tularemii czy dżumy.

Zwierzęta często mają też na sobie kleszcze, które z kolei powodują boreliozę. Do tej pory zanotowano kilka ugryzień ludzi przez te gryzonie.

Służby nieprzerywanie podejmują działania, które mają pomóc w wytępieniu szkodników, jednak trutki i pułapki to wciąż za mało. Myszy przestają bać się ludzi, nie wiadomo więc, jak sytuacja potoczy się dalej.

Źródło: national-geographic.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Zdjęcie tytułowe pochodzi z kanału youtube.com/ABC News (Australia), gdzie możecie zobaczyć całe nagranie pokazujące plagę myszy.

Tagi: