Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Najgorsi sąsiedzi fasolki szparagowej. Powodują mierne plony i choroby
Kamil Świętek
Kamil Świętek 12.05.2023 12:33

Najgorsi sąsiedzi fasolki szparagowej. Powodują mierne plony i choroby

Jak uprawiać fasolkę szparagową?
Canva/AnnekeDeBlok, Getty Images Signature

Przez jednych uwielbiana, przez drugich nienawidzona – dokładnie taka sama jest w hodowaniu. Fasolka szparagowa, kapryśna, wybredna i jakże kontrowersyjna. Jak uprawiać fasolkę szparagową? Oto najgorsi sąsiedzi fasolki szparagowej, którzy niszczą Twoje uprawy.

Pamiętasz ten smak? Domowa fasolka szparagowa to nie marketowa podróbka!

Z czym kojarzy Ci się sklepowa fasolka szparagowa? Zapach stęchłej mrożonki? Wiecznie zwiędnięta i wiecznie włóknista? Trudna do ugotowania i bez smaku? Nic dziwnego. Od zarania dziejów wiadomo, że ilość nie znaczy jakość. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na własne uprawy, które wbrew pozorom nie są tak trudne. Jak uprawiać fasolkę szparagową?

Pomyśl – odrobina chęci i masz piękną, jednaną, soczystą i co najważniejsze świeżą fasolkę. Nic tylko polać ja masełkiem i bułką tartą i zajadać. Sprawdź jak uprawiać fasolkę szparagową i przypomnij sobie smaki dzieciństwa.

Nie uwierzycie kto poprowadzi „Nasz nowy dom”. W końcu wyszło na jaw Brudne fugi w łazience odświeżysz za grosze. Domowa pasta jest hitem

Jak uprawiać fasolkę szparagową?

Spokojnie, na pewno sobie poradzisz. Potrzebujesz dosłownie kawałka ziemi, nasion oraz ewentualnie podstawowego nawozu. Wysiew przypada zwykle na okres od połowy maja do lipca. Dlaczego? To rośliny ciepłolubne. 11 stopni Celsjusza to dla nich temperatura idealna do kiełkowania. Zalecamy sadzenie jej w rzędach w odległości około 10 cm, bądź gniazdowo w odległości co 20-30 cm.

Przygotowanie gleby wymaga nieco więcej wprawy, ponieważ należy ubogacić ją w próchnicę. Optymalne pH oscyluje w przedziałach 6-7.5. Możliwe, że gleba w Twoim ogródku będzie wymagać odkwaszenia i wyrównania.

Podlewanie i nawożenie to kwestia umowna. Teoretycznie wystarczy podlewać fasolkę co 3-4 dni i nawozić ją azotem, aczkolwiek wszystko zależy od gleby. Gleba sucha będzie wymagała więcej podlewania i nawożenia, a tak bogata w składniki odżywcze zawsze mniej. Konieczne jest wykonanie pomiaru gleby oraz obserwowanie wzrostu roślin. Wymaga to zachodu, ale cel jest tego warty.

jak uprawiać fasolkę szparagową.jpg
canva/VvoeVale

Uważaj na sąsiadów! Fasolka szparagowa to indywidualistka!

Nie musisz ogradzać się kolczastym murem, żeby cieszyć się prywatnością. Gdyby rośliny były bardziej komunikatywne, z pewnością potwierdziłyby te słowa. Fasolka jest podatna na choroby i słabo się zawiązuje jeśli nie ma należytej przestrzeni. Nie sadź jej w okolicy buraków, brokułów, czy jarmużu.

Cebula, czosnek, groch, czy kolendra to również słabi partnerzy. Kooperacja z koprem, czy porem – zapomnij. Rośliny strączkowe takie jak fasola nie odnajdą się nawet przy jaskrowatych kwiatach takich jak: ostróżka, sasanka, tojad, zawilec i orlik.

Gdzie posadzić fasolkę szparagową?

Jak widzisz, musisz spełnić wiele kryteriów by cieszyć się własnymi plonami. Efekt jednak jest tego warty. Stosując się do Naszych zaleceń masz pewność, że zrobiłeś wszystko co w Twojej mocy, żeby cieszyć się owocnym plonem wolnym od marketowych chemikaliów.

Podejmujesz wyzwanie? 
 

Tagi: Rośliny