Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Kiedy sadzić ogórki gruntowe? Przestrzegaj tych terminów i zasad, zbierzesz obfite plony
Kamil Świętek
Kamil Świętek 11.05.2023 15:58

Kiedy sadzić ogórki gruntowe? Przestrzegaj tych terminów i zasad, zbierzesz obfite plony

Kiedy sadzić ogórki gruntowe?
Canva/rolleiflextir, Getty Images

Dorodne zbiory ogórków to marzenie każdego gospodarza. Pora sadzenia ogórków ma znaczny wpływ na ich wzrost. Jeśli chcesz mieć co rok obfite plony, zastosuj się do naszych zaleceń i ciesz się mizerią z własnych upraw.

Ogórek to indywidualista – siew z rozsady

Ogórek nie lubi towarzystwa niektórych roślin. Sadząc go o złej porze i nieodpowiednim miejscu, otrzymujesz gwarancję marnych zbiorów. Sąsiedzi tacy jak ziemniaki, pomidory, czy rośliny dyniowate to za duże ryzyko dla ogórków. 

Miejsce uprawy jest równie ważne jak czas sadzenia. Przyjęło się, że uprawa ogórków z rozsady, to przepis na udane zbiory. Sadząc tą metodą można przyspieszyć termin zbioru nawet do 3 tygodni. Należy jednak pamiętać, że wysiew ogórków należy rozpocząć po rozwinięciu się na nich drugiego liścia. Temperatura w czasie sadzenia powinna wynosić między 12, a 16 stopni Celsjusza. Dla przesądnych rada – ogórki sadzimy po „zimnej Zośce”, aby uniknąć nieoczekiwanych przymrozków. Odpowiednia pora to przełom maja i czerwca.

Chcąc zmaksymalizować zbiory zaleca się sadzenie ogórków na tej samej głębokości w odstępach 30-40cm (jeśli sadzone są w podporach), bądź nawet metrowych (gdy sadzone są w rzędach). Przed tym jednak warto zahartować sadzonki wystawiając je za okno około tygodnia przed wysadzeniem.

Sianie.png
Canva/cjp, Getty Images Signature
Rozpuść w wodzie i przetrzyj podłogę. Będzie lśnić jak nowa Wiadomo skąd Polska kupuje najwięcej truskawek. Nikt się nie spodziewał

Patent dla leniuchów – siew prosto do gruntu

Jeśli proces rozsadzania ogórków wydaje się Wam zbyt skomplikowany, istnieje możliwość posadzenia ich bezpośrednio do ziemi. W tym celu należy wykopać dołki o głębokości 1,5-2 metrów, w których umieszcza się 2-3 nasiona. Odstępy pomiędzy sadzonkami powinny wynosić od 80 do 120 centymetrów. Aby ogórki mogły wzrastać przy tej metodzie sadzenia, zaleca się przykrycie ich agrowłókniną, dla odpowiedniej termoregulacji.

Metoda ta ma jednak swoje wady. Jeśli z jednego dołka wykiełkuje więcej niż jedna roślinka, wówczas należy usunąć ich nadmiar dla lepszego wzrostu całej plantacji. 

Uprawa ogórków gruntowych

Każda roślina potrzebuje odpowiedniego nawodnienia. Czynniki takie jak podlewanie, nawożenie oraz towarzystwo na grządce to główne determinanty jakości zbiorów. Ogórki wprost kochają wilgoć. Intensywne nawodnienie przyczynia się do zwiększonych plonów i lepszego smaku ogórka. Zaleca się jego podlewanie nawet dwa razy w tygodniu wczesnym rankiem, by Słońce nie spaliło roślin.

Nawożenie i to kolejny ważny aspekt. Ziemia odpowiednio odżywiona kompostem, biohumusem, czy gnojówką z pokrzywy to przepis na piękne ogórki. Oczywiście można zastosować preparaty syntetyczne, aczkolwiek, czy własny ogródek nie powinien być przede wszystkim bioekologiczny?

Znając patenty gospodarzy nie pozostaje nic innego jak życzyć Wam owocnych zbiorów. 

Tagi: ogórki
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10