Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Najlepsze sposoby na czyszczenie materaca. Wystarczy kilka tanich produktów
Aleksandra Gadzińska
Aleksandra Gadzińska 08.12.2022 12:57

Najlepsze sposoby na czyszczenie materaca. Wystarczy kilka tanich produktów

czyszczenie materaca
AndreyPopov/canva.com

Jedni niefrasobliwie przewracają na drugą stronę, inni raz na jakiś czas robią generalne pranie, po którym gąbka schnie niewiarygodnie długo, a uciążliwie plamy i tak często zostają na nawierzchni w postaci obrzydliwych, żółtawych zacieków. Tymczasem są łatwiejsze i bardziej skuteczne sposoby na czyszczenie materaca.

Wcale nie trzeba drogiego odkurzacza piorącego ani budzącej niepokój i grożącej reakcjami alergicznymi chemii, żeby doprowadzić nasze miejsce odpoczynku z powrotem do doskonałego stanu. Naturalne produkty, które świetnie poradzą sobie z drobnoustrojami i brudem znajdziesz w swojej kuchni i łazience.

Czyszczenie materaca — jak często? Wiele osób nie znosi tej czynności

Każdy posiadacz łóżka wie, że z materacami nie ma łatwo. Bywają duże, ciężkie, trudne w transporcie, bo przecież niełatwe do "skondensowania" (czasem można pożałować, że kiedykolwiek rozpakowało się je z fabrycznego zabezpieczenia). Używane mniej lub bardziej regularne, czy to w naszej sypialni, czy w pokoju gościnnym — nieuchronnie się zużywają.

Eksperci twierdzą, że czyszczenie materaca powinniśmy organizować minimum dwa razy do roku. Częściej — kiedy jesteśmy alergikami, mamy nadwrażliwą skórę, śpią z nami zwierzęta, lub kiedy łóżko używane jest przez dzieci, osoby starsze lub przewlekle chore.

Oczywiście doradza się także częste przewracanie materaca, które pozwala równomiernie rozłożyć eksploatację, jednak utrzymanie czystości i regularne pozbywanie się plam, martwego naskórka i potu — czyli podstawowych siedlisk bakterii, roztoczy i drobnoustrojów — powinno być kardynalnym obowiązkiem.

Niewywiązanie się grozi nie tylko obniżoną jakością wypoczynku i podrażnieniami skóry — wiadomo, że nieutrzymywane w dostatecznej czystości elementy tapicerskie to łakomy kąsek dla nieproszonych gości — m.in. pluskiew.

Tanie, domowe sposoby na czyszczenie materaca. Nie tylko popularna soda oczyszczona

Oczywiście są odpowiednie firmy, które zajmują się praniem materiałów tapicerskich — bez konieczności transportowania jej, oraz bez większych obaw przed nieskutecznością, mimo znacznego nakładu sił. Każdy, kto choć raz wziął bowiem za pranie dużego, dwuosobowego łóżka wie, że nie jest to prosta i szybka misja.

Alternatywą może wydawać się odkurzacz piorący i mocne środki chemiczne — my jednak znamy naturalne sposoby na czyszczenie materaca i wiemy, że z plamami, zabrudzeniami i nieświeżymi śladami doskonale poradzą sobie zwykłe artykuły spożywcze.

Wypijasz co rano szklankę wody z sokiem cytrynowym? Taką samą mieszanką w proporcji 2:1 możesz zalać materac, aby wywabić zabrudzenie i rozjaśnić powłokę, a przy okazji pozbyć się bakterii. Po kilku minutach wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną ścierką i gotowe.

Z poważniejszymi plamami — jak krew, poradzi sobie natomiast woda z solą. Ziarna można wetrzeć w zabrudzone miejsce, a następnie przepłukać wodą — im zimniejszą, tym lepiej. Sierść zaś wyciągniemy, spryskując miejsca białym octem — pod wpływem płynu, materiał przestanie przyciągać włosie, które zdecydowanie łatwiej zbierzemy gąbką.

Oczywiście nie należy zapominać o prawdziwej przyjaciółce domu — sodzie oczyszczonej. Tania, rozjaśniająca, antybakteryjna — można rozprowadzić ją po materacu, rozetrzeć, a następnie zebrać odkurzaczem. Polecamy także przed czyszczeniem materaca lekko spryskać nawierzchnię octem, który zniweluje przykre zapachy.

czyszczenie materaca (3)
fot. PixelsEffect/canva.com
czyszczenie materaca (4)
vadimguzhva/canva.com
czyszczenie materaca (2)
fot. Ksenia Chernaya/Pexels

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

1. Najciekawsze domy świata. Architektów poniosła wyobraźnia

2. Jeden błąd, który potrafi całkowicie zniszczyć wnętrze. Popełnia go mnóstwo Polaków

3. Rośliny, które nie potrzebują wiele światła. Idealnie sprawdzą się w łazience

Źródło: Gazeta.pl