DomekIOgrodek.pl

canva/KLH49

Najlepszy sposób na karaluchy w domu. Od razu usuniesz je z mieszkania

2 Lutego 2023

Autor tekstu:

Adam Moskal

Niechciani lokatorzy to niekiedy nasza zmora. O ile niektórzy, nie stanowią problemu trudnego do rozwiązania, tak karaczan, karaluchy czy prusaki zaliczamy do tej drugiej grupy. Dzisiaj powiemy Wam, jak skutecznie poradzić sobie z tymi irytującymi stworzeniami.

Co to są prusaki i karaluchy?

Prusaki i karaluchy to najbardziej znienawidzone stworzenia przez człowieka. Potrafią, niczym złodziej nieoczekiwanie zawitać do naszego domu, czy mieszkania. Żerują na resztkach jedzenia, więc pozostawione na widoku staną się idealnym daniem podanym na złotej tacy. A jeśli jeszcze nie dbamy o porządek i dołączymy ciepło z wilgocią w tle i dodatkiem pod postacią nieszczelnych szparach, chociażby w kanalizacji, możemy być pewni, że nasze gospodarstwo domowe znajdzie się na ich celowniku.

W Polsce żyją dwa gatunki tych stworzeń: karaluchy (karaczany wschodnie) i prusaki. Żyją w stadzie, a dzięki specjalnemu zapachowi są w stanie rozpoznać się wzajemnie. Dojrzałe owady mierzą sobie od 1,5 centymetra do nawet trzech centymetrów. W tym miejscu należy nadmienić, że te pierwsze robaki są nieco większe od tych pierwszych. Mają zdolności chodzenia po praktycznie każdej powierzchni, więc niestraszna im błyszcząca kuchnia, czy szklana powierzchnia. Potrafią wytrzymać około czterdziestu dni bez jedzenia. Ich odporność na promieniowanie radioaktywne jest niesamowita. Zniosą dawkę, stukrotnie większą niż tę, którą człowiek jest w stanie wytrzymać. Są w stanie wytrzymać nawet bardzo niskie temperatury.

Trzeba mieć na uwadze, że owady te rozmnażają się bardzo szybko. Jedna samica, w okresie lęgowym jest w stanie powiększyć liczebność gromady o nawet dwieście pięćdziesiąt osobników.

Karaluchy ukrywają się w kuchniach i łazienkach, gdyż to tam mają zapewnioną wilgoć, jak i ciepło, tak przez nich pożądane. Za dnia chowają się w przeróżnych zakamarkach takich jak otulone ciemnem szczeliny, pod dywanami, między rurami kanalizacyjnymi, czyli wszędzie tam, gdzie się zmieszczą i będzie im wygodnie.

Jak pozbyć się karaluchów i prusaków z domu?

Jest kilka skutecznych domowych metod do zwalczania tych szkodników. Warto je wypróbować przed wezwaniem specjalistów zajmujących się eliminacją uporczywego problemu.

Jak się pozbyć karaluchów

Oto kilka naturalnych sposobów, jak spróbować pozbyć się niechcianych lokatorów z naszego domu, czy mieszkania:

  • Piwo - to jeden z ich ulubionych przysmaków, więc warto wykorzystać je przeciwko owadom. Potrzebna nam do tego albo miska z alkoholem, albo szmatka nim nasączona. Zwabione prusaki, czy karaczany upiją się, albo utopią. W tym pierwszym przypadku należy zalać je wodą tudzież spalić.

  • Długo gotowane jajka - ten rosyjski sposób na problem z karaluchami dotyczy gotowania, przez około trzy godziny kurzych jaj. Im dłużej trwa proces obróbki cieplnej, tym więcej wytwarza się zabójczych środków dla karaluchów. Chodzi tutaj o m.in związki siarki i żelaza.

  • Fusy z kawy - to również skuteczna metoda na te stworzenia uwielbiające intensywne zapachy. Najlepiej, przespać fusy do słoika i odpowiednio go zabezpieczyć. Dlaczego? Jak wspomnieliśmy wcześniej, wspinaczka po szklanych powierzchniach to dla nich żaden wyczyn. Zwabione w ten sposób owady nie będą miały żadnej drogi ucieczki.

  • Wysuszony groch i gips - to kolejna strategia na walkę z niechcianym robactwem. Ususzony groch trzeba rozdrobnić, najlepiej z pomocą moździerza. Proces ten należy powtarzać, aż do uzyskania konsystencji zbliżonej do mąki. Kolejno dodajemy do mieszanki cukier oraz, uprzednio przesiany przez sitko gips. Taką kompozycję rozsypujemy w miejscach, w jakich karaluchy pojawiają się najczęściej np. kanalizacja, szpary w podłodze, czy ścianie.

  • Cukier i kwas borowy - cukier ma służyć za wabik na robale, natomiast kwas borowy do ich wytępienia. Można go nabyć w aptece za niecałe dwa złote. Ową mieszaninę najlepiej rozsypać w ulubionych miejscach, w jakich się posilają. Kwas borowy przyczepi się do ich nóżek i tym sposobem potrują resztę osobników, jak tylko wrócą do swojego gniazda.

Oczywiście, pomysły, jakie przedstawimy, nie zawsze zadziałają skutecznie. Zwłaszcza w przypadku, kiedy robaki są problemem całego budynku, a nie tylko mieszkania.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

  • Pętelka z tyłu butów ma mnóstwo ważnych zastosowań. Przydaje się praktycznie codziennie

  • Co zrobić, żeby tłuszcz nie odkładał się na górze kuchennych szafek? Jest banalnie prosty patent

  • Dodaj łyżkę do wody i podlej dracenę. Po trzech tygodniach będzie nie do poznania

Tagi:

Podobne artykuły

Porady domowe

Spryskaj ubrania, zapomnisz o elektryzującym się materiale. Patent kosztuje 3 zł
Czytaj więcej >

Porady domowe

Złapał produkty za 3 zł i zaczął szorować tapicerowane krzesło. Brud momentalnie zniknął
Czytaj więcej >

Porady domowe

Nie wyrzucaj korka po winie. Ma 2 cudowne zastosowania w ogrodzie i domu
Czytaj więcej >

Porady domowe

3 patenty na ocet w ogrodzie. Nr 2 uchroni go przed chwastami
Czytaj więcej >

Porady domowe

Wymontuj okap i wrzuć do wanny z tajną miksturą. Tłuszcz rozpuści się w mig
Czytaj więcej >

Porady domowe

Wydaj 2 zł i wyczyść szybę piekarnika. Spieczony brud odejdzie w zapomnienie
Czytaj więcej >
Adam Moskal

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]