DomekIOgrodek.pl
Kaliny

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/MariuszJ

Najpiękniejsze kaliny do Twojego ogrodu – jak je uprawiać?

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Krzewy kaliny zachwycają urodą, ale wbrew pozorom nie są trudne w uprawie. Nawet ogrodnik-amator poradzi sobie z nimi, a wybierać można wśród wielu gatunków i odmian. Sprawdź, jakie odmiany wybrać i jak uprawiać kaliny w ogrodzie, by obficie kwitły.

Charakterystyka i odmiany kaliny

Kaliny to 175 gatunków krzewów z rodziny piżmaczkowatych, również występujących dziko. W naszym kraju poza ogrodami spotkamy dwa gatunki kaliny: koralową i hordowiną, przy czym tę drugą bardzo rzadko.

Kaliny dorastają zazwyczaj do kilku metrów wysokości, a kolor ich kwiatów zależy od odmiany, chociaż najczęściej jest to biel i róż. Krzewy kalin dobrze czują się uprawiane pojedynczo lub w postaci luźnych żywopłotów, jak również w towarzystwie innych gatunków krzewów.Wśród odmian krzewów kaliny, które są najbardziej polecane do ogrodu, znajdują się:

Kalina koralowa ‘Compactum’ – o zwartym, kulistym pokroju, dorastająca do 1,5 m wysokości. Jej liście są jasnozielone, błyszczące, a wraz z końcem sezonu wegetacyjnego przebarwiają się na purpurowo-czerwono.

Jasne, kremowe kwiaty na kalinie koralowej ‘Compactum’ pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Zawiązane później czerwone owoce utrzymują się na gałązkach bardzo długo, czasem nawet przez całą zimę.Kalina koralowa ‘Roseum’ – o nieregularnym, rozłożystym pokroju. Dorastająca do 4 m wysokości. Jej liście są duże, zielone, a jesienią przebarwiają się na czerwono. Ta odmiana kaliny kwitnie również na przełomie maja i czerwca – pojawiają się wtedy białe kwiaty zebrane w baldachogrona. Kalina koralowa ‘Roseum’ nie wytwarza owoców.Kalina japońska – osiąga około 2 m wysokości, przy podobnej szerokości. Jej liście są ciemnozielone, jesienią przebarwiane na żółto i czerwono. Kalina japońska kwitnie w maju, a kwiaty są białe i spłaszczone. Jesienią pojawiają się na niej czerwone owoce, które dojrzewając zmieniają barwę na czarną.Kalina bodnantska 'Dawn' – wyróżnia się brązowymi liśćmi i różową barwą kwiatów o pięknym zapachu i rurkowatym kształcie. Kalina ‘Dawn’ dorasta do 3 m, a kwitnie na przełomie marca i kwietnia.

Kalina hordowina 'Aureovariegata' – ma postać wysokiego do 3 m, zaokrąglonego krzewu. Najbardziej dekoracyjne są liście tej odmiany kaliny: zielone w żółte plamy. Kwitnie na białokremowo i wytwarza czerwone owoce.Kalina koreańska – dorasta do 1,5 m wysokości, charakteryzuje się kulistym pokrojem, jajowatymi liśćmi i białymi kwiatami. Pachnie podobnie do narcyzów.Kalina Dawida – niewielki krzew zimozielony, dorastający do maksymalnie 100 cm. Rurkowate kwiaty są początkowo różowe, a później zmieniają barwę na białą.

Uprawa kaliny w ogrodzie

Miejsce pod uprawę kaliny najpierw dokładnie oczyść z chwastów, przekop i spulchnij, by ułatwić korzeniom rozrost. Przed zasadzeniem kaliny, jej bryłę korzeniową namocz w wodzie i lekko rozluźni, następnie umieść w dołkach głębokich na 30-70 cm. Po zasadzeniu obficie podlej.Wymagania kaliny są zależne od jej gatunku. Kalina koralowa preferuje gliniastą, stale wilgotną glebę, podczas gdy kalina hordowina woli tę suchą i próchniczną.To, co je łączy pod względem wyboru podłoża, to jego przepuszczalność.Chociaż niektóre odmiany kaliny odnajdą się w cieniu, lepszym wyborem jest stanowisko słoneczne lub tylko lekko zacienione, osłonięte od wiatru, co poskutkuje lepszym kwitnieniem.

Wybór ten determinuje częstotliwość podlewania kaliny:okazy rosnące na pełnym słońcu podlewaj intensywniej,latem, bez względu na to podlewaj je wszystkie regularnie, co kilka dni.

Kalina nie radzi sobie ani z długotrwałą suszą, ani z nadmiarem wody.

Jeżeli ziemia w Twoim ogrodzie nie jest bogata w składniki odżywcze, na wiosnę możesz zasilić kalinę nawozem wieloskładnikowym do krzewów kwitnących, z małą ilością azotu, a większą ilością potasu i fosforu.

Kaliny nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych – ciąć kilkuletnie krzewy możesz, jeśli zależy Ci na konkretnym ich kształcie. Najlepszą porą na przycinanie kaliny jest czerwiec.

Roślina ta nie ma problemu z przetrwaniem zimy – większość jej odmian nie wymaga nawet ochrony przed mrozem.Jeżeli uprawiasz gatunki zimozielone w donicach, możesz przenieść je na czas zimy do domu.

Źródła:https://www.ekologia.pl/dom-i-ogrod/pielegnacja-ogrodu/kalina-koralowa-krzew-sadzenie-uprawa-i-pielegnacja-kaliny-koralowej,23956.htmlhttps://www.mojpieknyogrod.pl/artykul/mniej-znane-odmiany-kalinyhttps://blisko-domu.pl/kaliny-przepiekne-rosliny-jak-je-uprawiac-w-ogrodzie/

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >