Największe błędy w pielęgnacji lawendy. To dlatego nie kwitnie
Wielkimi krokami zbliża się czas kwitnienia lawendy. Właśnie teraz z krzaczków wyrastają mocne, zielone pędy, które lada chwila obsypią się drobnymi fioletowymi kwiatkami.
Co jednak, jeśli tak się nie dzieje i lawenda nie kwitnie? Problemy mogą mieć różne podłoże, ale często wynikają z naszych błędów w pielęgnacji tej rośliny. Czego nie wolno robić, uprawiając lawendę?
Jak dbać o lawendę?
Polacy kochają lawendę - to niezaprzeczalny fakt. Efektownie wygląda i pasuje do różnych aranżacji, zarówno do ogrodów w stylu nowoczesnym, jak i rustykalnym. Jest rośliną nie tylko ozdobną, ale też miododajną; przyciąga zapylacze, a odstrasza szkodniki.
Kolejną jej zaletą jest długi okres kwitnienia. W zależności od odmiany, kobiercami lawendowych kwiatów możemy cieszyć się od końcówki maja aż do jesiennych przymrozków. Jak jednak osiągnąć taki efekt?
Lawenda nie jest szczególnie trudna w uprawie, ale wymaga przestrzegania kilku zasad. Jeśli popełnimy błędy w pielęgnacji związane ze źle dobranym stanowiskiem czy nieodpowiednim przycinaniem lub nawożeniem, kwiaty mogą się nie pojawić.
Złe stanowisko dla lawendy
Starania o pięknie kwitnącą lawendę należy zacząć już w momencie jej posadzenia. Roślina kocha ciepło, dlatego idealne dla niej stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione, osłonięte od wiatru, ale zapewniające dobrą cyrkulację powietrza. Trzeba też zadbać o minimum 30-centymetrowe odstępy pomiędzy kępkami.
Jeśli posadzimy lawendę zbyt ciasno, w miejscu zacienionym i mocno wilgotnym, nasze krzaczki mogą zostać zaatakowane przez grzyby, np. szarą pleśń, które hamują kwitnienie i sprawiają, że rośliny ozdobne obumierają.
Również przemarznięta roślina nie będzie kwitła, dlatego ciepło musimy zapewnić lawendzie przez cały rok. Podczas przymrozków warto osłonić roślinę włókniną, pamiętając o wietrzeniu i podlewaniu krzaczków w czasie odwilży.
Nie zapominaj o przycinaniu lawendy
Lawenda wymaga regularnego przycinania, by zdrowo rosła i pięknie kwitła. Tu jednak nietrudno o błędy. Jednym z nich jest zbyt mocne i późne cięcie wiosenne - istnieje wtedy ryzyko usunięcia kiełkujących kwiatostanów. Lawendę przycinamy najpóźniej na początku kwietnia.
Również zbyt późne cięcie letnie lawendy to błąd. Młode pędy będą miały mniej czasu na “przygotowanie” się do zimy i będą bardziej narażone na przemarznięcie. Lepiej więc nie zwlekajmy z tym cięciem do jesieni.
Uważaj z nawożeniem i podlewaniem
Często nawozimy lawendę, stosując preparaty bogate w azot? To błąd, roślina będzie rozwijała masę zieloną, zamiast “iść w kwiaty”. W przypadku lawendy wystarczy tylko trochę kompostu, którym wzbogacimy podłoże na wiosnę.
Lawenda nie lubi także obfitego podlewania, zdecydowanie lepiej znosi suszę. Zadbajmy o drenaż i przepuszczalne podłoże, by odprowadzić nadmiar wilgoci z gleby.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału infouprawa na YouTube.
Zobacz także: