Pomidory kochają ciepło i słońce, dlatego podczas letnich dni rosną bardzo intensywnie, Kiedy jednak na gałązkach dojrzewają owoce, a temperatura otoczenia jest wysoka, rośliny mają większe zapotrzebowanie na wodę.Czy jednak wystarczy polać wodą rośliny z konewki? Aby krzaczki rosły zdrowo i obficie plonowały, warto poznać tajniki podlewania pomidorów. Rąbka tajemnicy uchylić doświadczony ogrodnik, który podpowiedział, jak prawidłowo nawadniać warzywa.
Nic nie przebije smaku samodzielnie wyhodowanych pomidorów prosto z krzaczka. To smak lata i prawdziwa bomba witaminowa. Żeby jednak móc cieszyć się bogatymi zbiorami, trzeba dbać o rośliny i na każdym etapie rozwoju dostarczać im niezbędnych składników odżywczych.Dobrze odżywione sadzonki pomidorów to gwarancja dorodnych owoców i obfitego plonowania w sezonie. Prezentujemy prosty przepis na domowy nawóz do sadzonek pomidorów, który przygotujemy z …odpadów.
Skrzydłokwiat jest popularną i lubianą rośliną doniczkową. Wystarczy odrobina pracy, a jego liście mają piękny, intensywny kolor, a pąki kwiatowe pojawiają się jeden za drugim. Niezależnie od tego, jaki gatunek skrzydłokwiatu masz w domu, dokarm go odżywką z uwielbianej przyprawy.Osobiście stosuję ją raz na dwa tygodnie. Mój skrzydłokwiat variegata ma po niej wspaniałe ubarwienie i kwitnie przez cały rok. Odżywka ta zapobiega także chorobom grzybowym, które są niezwykle groźne dla tej delikatnej rośliny.
Seler to niezastąpione warzywo w naszych kuchniach. Składnik włoszczyzny, słynie ze swojego wyrazistego aromatu i smaku, a także wartości odżywczych.Seler można z powodzeniem uprawiać we własnym ogrodzie, choć trzeba tu przestrzegać kilku zasad i wdrożyć odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Co zrobić, żeby uzyskać dorodny korzeń selera?
Petunie to jedne z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych, które zdobią nasze balkony, tarasy i parapety. Do ich zalet, oprócz efektownego wyglądu, należy długi okres kwitnienia.Stosując odpowiedni nawóz, możemy jeszcze bardziej wydłużyć czas pojawiania się dorodnych kwiatów na pędach petunii. Warto w tym celu wykorzystać kilka prostych składników z kuchni i ogrodu.
Rośliny w naszych ogrodach i szklarniach właśnie intensywnie dojrzewają. Zbliża się termin zbioru ulubionych warzyw, czyli pomidorów. Nie zawsze jednak uprawa przebiega zgodnie z oczekiwaniami.Niekiedy roślina wydaje się rosnąć zdrowo, ma mocną łodygę i wypuszcza nowe liście, a nawet zawiązuje nowe kwiaty, z których jednak nie rozwijają się owoce. Dlaczego tak się dzieje i jak sprawić, by kwitnące krzaczki zaroiły się od dojrzewających pomidorów?
Uprawa papryki w przydomowym ogródku nie jest trudna. Wystarczy, że będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, a obfite zbiory mamy gwarantowane. Przede wszystkim papryka potrzebuje odpowiedniej ziemi i stanowiska.W okresie wzrostu należy pamiętać nie tylko o regularnym podlewaniu i nawożeniu sadzonek. Latem szczególnie ważna jest jeszcze jedna czynność. Wykonywana cyklicznie przyspieszy wzrost roślin i zapewni bogate owocowanie.
Latem, kiedy wszystkie posadzone warzywa rosną i dojrzewają, wciąż mamy sporo pracy w ogrodzie. Podlewanie i nawożenie to jednak nie wszystko, co możemy zrobić, by cieszyć się obfitymi plonami.Istotne znaczenie w uprawie warzyw ma odchwaszczanie gleby. To nie tylko kwestia estetyki, ale sposób na ochronę swoich roślin i sprawienie, by rosły duże i zdrowe. Jak skutecznie pozbyć się chwastów z grządek?
Pogoda ostatnio mocno daje się we znaki. Fale upałów przeplatają się z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Nagłe zmiany temperatury, silne wiatry ulewne deszcze, a niekiedy gradobicia - to wszystko odbija się na naszych uprawach.Rośliny muszą sobie radzić z uszkodzeniami mechanicznymi i chorobotwórczymi patogenami. Można jednak je wesprzeć po ulewach i nawałnicach, stosując prosty nawóz wzmacniający. Jak go przygotować?
Rośliny doniczkowe zdobią nasze domy pięknymi, zielonym liśćmi, a niektóre także okazałymi kwiatami. Przykładem gatunku, który łączy w sobie te dwie zalety, jest hoja.Jej pnące pędy, które porastają ciemnozielone liście, to egzotyczna ozdoba wnętrz. Jednak na uwagę zasługują przede wszystkim niezwykłe kwiatostany hoi. Co zrobić, żeby było ich więcej? Mamy na to dobry patent.
Pomidory chętnie uprawiamy we własnych ogródkach, na tarasach, a nawet na balkonach. Ich uprawa nie nastręcza większych trudności, chociaż nie zawsze kończy się pełnym sukcesem. Jednym z problemów jest więdnięcie krzaczków.Gdy nasze pomidory zaczynają wyglądać mizernie, to znak, że popełniamy błędy w pielęgnacji. Warto wtedy zmienić nawyki i zastosować domową odżywkę na pomidory. Sprawdź, jak ją przygotować.
Polacy zakochali się w lawendzie. Jej wonne, fioletowe kwiatki zdobią nasze ogrody, tarasy i balkony. Ta roślina nie jest trudna w uprawie, ale warto poznać kilka trików, dzięki którym obficie zakwitnie.Lawenda nie ma wygórowanych wymagań pielęgnacyjnych, może rosnąc nawet na uboższej glebie i nie wymaga obfitego podlewania. Warto jednak dostarczyć jej składniki odżywcze w 3 prostych nawozach.
W naszych ogrodach na dobre rozgościły się pomidory i ogórki, chętnie uprawiamy także papryki i cukinie. Coraz częściej zestaw ten poszerza się o inne, niezwykle smaczne warzywo ciepłolubne, jakim jest bakłażan.Zdrowe i pyszne, bakłażany pasują do wielu dań, zwłaszcza tych śródziemnomorskich. Warzywa z własnej uprawy będą jeszcze smaczniejsze, bardziej dorodne i jędrne, o ile będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Poznajmy je.
W czerwcu większość naszych roślin uprawnych jest w fazie intensywnego wzrostu i owocowania. Warzywa rozwijają się i dojrzewają, jednak nie powinno się to odbywać bez naszego udziału. Pielęgnacja roślin właśnie teraz jest bardzo ważna i może wpłynąć na jakość oraz ilość plonów.Nie inaczej jest w przypadku porów. Zadbajmy o nie szczególnie właśnie teraz, by zebrać okazałe i przepyszne warzywa. Jakie czynności warto wykonać w czerwcu, jeśli zależy nam na dużych i zdrowych porach?
Warzywa korzeniowe należą do ulubionej grupy roślin uprawianych w Polsce. Są zdrowe i sycące, dostarczają energii i witamin, pasują do wielu dań: zup, potrawek i pieczeni.Uwielbiamy marchewki i buraki, ale bardzo często w naszych ogrodach oraz na naszych talerzach gości także pietruszka. Co zrobić, by zdrowo rosła, a jej korzeń był smaczny i okazały?
Drożdże piekarskie to niezastąpiony produkt w kuchni wykorzystywany do przygotowywania chleba, ciast oraz wielu innych wypieków. Jak się jednak okazuje, te pożyteczne mikroorganizmy można z powodzeniem stosować także w ogrodzie.Nawozy na bazie drożdży są dobrze znane doświadczonym ogrodnikom i skutecznie zastępują chemiczne preparaty. Na co dokładnie pomaga dodatek tych grzybów i jak prawidłowo je stosować, by rośliny rosły zdrowo i… jak na drożdżach?
Drzewka owocowe to obok kwiatów i warzyw najchętniej uprawiane w naszych ogrodach rośliny. Dają cień, osłaniając działkę przed nadmiarem światła słonecznego, a przede wszystkim rodzą pyszne, świeże owoce.Do jednych z najpopularniejszych drzewek owocowych w naszych ogrodach należą czereśnie. Te słodkie, czerwone kuleczki są jednymi z najbardziej lubianych polskich, letnich owoców. Oto co zrobić, aby z roku na rok było ich na drzewie coraz więcej.
Kwiaty to nieodłączny element aranżacji naszych ogrodów. Wspaniale wyglądają, są ozdobą otoczenia, a do tego pięknie pachną. Jak się jednak okazuje, niektóre kwiaty mają znacznie więcej zalet i oferują o wiele więcej niż tylko walory estetyczne.Niektóre rośliny ozdobne pełnią w ogrodzie ważne funkcje, odstraszając szkodniki i oszczędzając nam tym samym wiele czasu i pracy, które trzeba by włożyć w walkę z uciążliwymi szkodnikami. Nie chcesz się z nimi męczyć? Posadź w ogrodzie pysznogłówkę!
Właśnie rozpoczyna się sezon na lawendę. Piękne, aromatyczne kwiatostany zdobią nasze ogrody, tarasy i balkony. Polacy kochają tę roślinę za długi okres kwitnienia, nieskomplikowaną uprawę i urzekający wygląd.Aby wydobyć pełen potencjał z tej niezwykłej byliny, warto przyłożyć się do jej pielęgnacji. Nie ma ona wygórowanych wymagań, ale jest coś, czego potrzebuje do obfitego kwitnienia. Mowa tu o podcinaniu lawendy.
Właśnie rozpoczyna się okres kwitnienia jednych z najpopularniejszych krzewów ozdobnych w Polsce. Hortensje, bo o nich mowa, będą zachwycały dorodnymi kwiatami, jeśli zastosujemy jeden prosty trik.Sekret zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia hortensji tkwi w zastosowaniu odpowiedniej odżywki, która wzmocni roślinę i zapewni jej optymalne warunki do rozwoju młodych pędów, liści i kwiatów.
Uprawa pomidorów może być niezwykle satysfakcjonująca. Czerwieniejące się dorodne owoce na krzaczkach to marzenie każdego ogrodnika. Niestety, pomidory są często narażone na ataki patogenów i szkodników.Choroby pomidorów to częsta bolączka ogrodników. Aby cieszyć się obfitymi zbiorami zdrowych warzyw, nie wystarczy ograniczać się do minimum zabiegów pielęgnacyjnych. Niezbędne są też profilaktyczne opryski. Do ich przygotowania wykorzystajmy cudowne właściwości soli Epsom.
Borówki to prawdziwe bomby witaminowe, które w dodatku wspaniale smakują i pasują do wielu dań. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków samodzielnie uprawia te owoce w swoich ogrodach. Aby plony były obfite, warto zastosować kilka trików.Nie wystarczy tylko przestrzegać wymagań glebowych, ale trzeba także zapewnić borówce dobre warunki i dostarczać niezbędnych substancji odżywczych. Ważna jest także jedna praktyka, o której warto pamiętać, aby móc cieszyć się dorodnymi owocami.
W polskich ogrodach kwitną właśnie najpiękniejsze krzewy ozdobne. Wczesne odmiany róż, piwonie, azalie na dobre wpisały się w nasz czerwcowy krajobraz. Szczególnie popularne są rododendrony zachwycające feerią barw.Niestety nie zawsze uprawa tych roślin jest udana. Niekiedy możemy zauważyć, że rododendron nie chce zakwitnąć. Jakie są tego przyczyny i jak temu zaradzić? Znamy dobry sposób.
Dbasz o swoje rośliny doniczkowe, doglądasz, podlewasz, a one i tak marnieją? Przyczyną zapewne jest brak odpowiedniej ilości składników odżywczych. Kwiaty należy szybko zasilić, by przywrócić im dawny wigor.Zamiast gotowych preparatów, co 2 tygodnie podlej je popularną herbatą. Tak uratujesz rośliny. Domowa odżywka jest idealna do podlewania także zdrowych kwiatów. Dzięki niej szybko rosną i pięknie kwitną. Twój skrzydłokwiat, anturium, czy monstera szybko ci podziękują. One kochają ten napar.
Lubczyk to niezwykła roślina, uprawiana i ceniona od wieków jako pyszne zioło stanowiące dodatek do wielu dań, ale także jako roślina lecznicza, a nawet afrodyzjak. Niezwykłym aromatem lubczyku możemy cieszyć się we własnym ogrodzie.Uprawa tej rośliny nie nastręcza większych trudności, ale trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki i zastosować jeden prosty trik, dzięki któremu liście lubczyku będą zdrowo i obficie się rozrastały.
Szkodniki żerujące na roślinach to utrapienie ogrodników i miłośników roślin doniczkowych. Grupą insektów, która atakuje zarówno nasze uprawy ogrodowe, jak i kwiaty w domach, są czerwce. Walkę z nimi warto zacząć natychmiast.Te niewielkie owady potrafią być niezwykle uciążliwe, a ich zwalczanie wymaga czasu i determinacji. Nie musimy jednak sięgać po chemie. Wystarczą domowe sposoby, by pozbyć się czerwców raz na zawsze.
W każdym ogrodzie znajdują się miejsca, w których nie założymy trawnika. Do wypełnienia takich przestrzeni warto wykorzystać uniwersalne rośliny okrywowe, które pięknie się rozrastają i mają małe wymagania pielęgnacyjne.Do tego typu bylin polecanych do ogrodu należy tojeść rozesłana, która nie tylko tworzy efektowną, zwartą darń, ale również pięknie kwitnie. Jak ją uprawiać?
Czerwiec upływa pod znakiem wysokich temperatur. Nasze uprawy pomidorów potrzebują regularnego podlewania, ale czy na pewno wiemy, jak prawidłowo dostarczać wodę roślinom?Jest jedna żelazna zasada, której w uprawie pomidorów należy bezwzględnie przestrzegać. Jeśli popełnimy ten błąd, możemy pożegnać się z obfitymi plonami i dorodnymi warzywami. Jak w takim razie prawidłowo podlewać pomidory?