urzędniczka
pixabay.com/jarmoluk (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 25 Lutego 2021

Narodowy Spis Powszechny - pytania o mieszkanie. Za odmowę kara 5 tys. zł

Co 10 lat Główny Urząd Statystyczny przeprowadza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, w którym zbierane będą informacje między innymi na temat mieszkań. Udział w nim jest obowiązkowy, a jeśli odmówimy udzielenia informacji rachmistrzom, możemy zapłacić nawet 5 tysięcy złotych grzywny. O co będą pytać urzędnicy?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań przeprowadzany jest w Polsce co 10 lat. Organem, który się tym zajmuje, jest Główny Urząd Statystyczny.

Również w tym roku Polki i Polacy będą musieli odpowiedzieć na przygotowane pytania. Całość ma ruszyć 1 kwietnia, a zakończyć się 30 września.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań - będą pytać o mieszkanie

Wyznaczeni do prowadzenia spisu urzędnicy będą pytać obywateli w dużej mierze o ich zasoby mieszkaniowe.

Jak donosi portal natemat.pl, będą to kwestie dotyczące tego, ile nasz lokal posiada pomieszczeń, w jakim są stanie czy ile osób należy do gospodarstwa domowego.

Popełnili jeden poważny błąd, obecnie tracą mieszkaniaPopełnili jeden poważny błąd, obecnie tracą mieszkaniaCzytaj dalej

Okazuje się, że pytania będą dużo bardziej szczegółowe. Trzeba będzie podać również „sposób ogrzewania, wyposażenie w urządzenia techniczno-sanitarne, tytuł prawny do zajmowanego gospodarstwa domowego, rodzaj budynku, w którym jest dane mieszkanie, powierzchnia użytkowa, rodzaj własności, liczba mieszkań w budynku, rok wybudowania”.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań - za brak odpowiedzi może grozić 5 tys. zł grzywny

Spis odbywa się stosunkowo rzadko, dlatego takie dane są bardzo skrupulatnie zbierane przez GUS. Odpowiedzenie na pytania urzędników jest obowiązkowe, w innym wypadku może nam grozić grzywna nawet 5 tysięcy złotych.

Oczywiście wszelkie informacje udzielane są anonimowo, dane służą jedynie do statystyki. Rachmistrzowie objęci są obowiązkiem do zachowania tajemnicy, a za jej złamanie grozi nawet do 5 lat więzienia.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań - jak odpowiedzieć na pytania?

W jaki sposób można odpowiedzieć na pytania? Ze względu na tegoroczną pandemię, na szczęście nie musimy wpuszczać rachmistrzów do domu. Mamy wiele innych opcji.

Na oficjalnej rządowej stronie 1 kwietnia 2021 roku ruszy aplikacja, w której samodzielnie będzie można składać odpowiedzi na pytania. Możliwe jest także skorzystanie z infolinii pod nr 22 279 99 99, gdzie dostępni będą ankieterzy. Istnieje też opcja telefonu od rachmistrza czy jego osobiste pojawienie się w naszym domu.

Źródło: natemat.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News