Nawet 5 tys. zł kary za zerwanie grzyba. Grzybiarzu, uważaj na te grzyby
Sezon na grzybobranie trwa w najlepsze, a grzyby w tym roku obradzają wyjątkowo pięknie. Czego chcieć więcej? Dobrze byłoby wyjść lasu bez mandatu.
Chociaż o grzybach pisaliśmy już wiele, a grzybiarze w tym roku prześcigają się w tym, kto szybciej zebrał pełen koszyk, wciąż zdarzają się i tacy, którzy na grzybobraniu sporo stracili. Zobaczcie, czemu za zerwanie grzyba może grozić mandat.
Czy można zostać ukaranym za zbieranie grzybów?
Chociaż grzyby w lesie są ogólnodostępne i nie stanowią niczyjej własności, nie jest prawdą, że nie obowiązuje ich żadne prawo. Zrywanie niektórych grzybów jest w Polsce surowo zabronione.
Grzyby tak samo, jak wiele gatunków roślin i drzew również podlegają pod Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 roku w sprawie ochrony gatunkowej.
Jeśli zerwiecie grzyby takie jak: promieniak wilgociomierz, opieńka torfowiskowa, żyłkowiec różowawy, boczniak mikołajkowy, borowik (żółtobrązowy, królewski, szatański), czareczka długotrzonowa, czarka jurajska, dwupierścieniak cesarski, wilgotnica czapeczkowata, czy gwiazda wieloporowa, złamiecie prawo.
Jakie jeszcze grzyby są pod ochroną w Polsce?
Chociaż trudno to uwierzyć, pod ochroną w Polsce są również grzyby takie jak: gwiazdosze (angielskie, bure, karzełkowate, kwiatuszkowate, szorstkie, węgierskie, workowate, wzniesione). To jeszcze nie wszystkie chronione gatunki.
Nie zaleca się zrywać także: kolczakówek (dołkowanych, kasztanowatych, niebieskawych, piekących, pomarańczowych, strefowanych, wonnych, zielonożółtych, żółtobrązowych).
Ochroną objęte są także: sarniaki (sinostopy, szorstkie) szaraczek sosnowy, berłóweczki (czeskie, łuskowate, rudawe). Uważajcie także na maślaki trydenckie, koronice ozdobne, czy jamkówki białobrązowe – one również są pod ochroną.
Jakie są kary za zerwanie grzyba pod ochroną?
Jeśli poza wyżej wymienionymi grzybami zerwiecie takie okazy jak: pniarek lekarski, pomarańczowiec bladożółty, porojęzyk dębowy, późnoporka czerwieniejąca, powłocznik białofioletowy, krążkówka żyłkowana, liczcie się z karami.
Wstrzymajcie się także od zrywania grzybów takich jak: soplówka jeżowata, tęgoskór korzeniasty, trufla wgłębiona, miękusz szafranowy, szkieletnica wonna, żagiew korzonkowa.
Jak wysokie mogą być kary? Te mogą wynieść nawet 5 tys. złotych. Ponadto, pamiętajcie, aby nie zrywać grzybów w niedozwolonych miejscach, takich jak parki narodowe. Jeśli zostaniecie przyłapani, czeka was kara od 500 zł do nawet 5 tys. złotych.
Zobacz także:
- Grzybiarzu, czy znasz ten okaz? Podkarpacie opanował nowy rodzaj grzyba
- Grzybiarze omijają go szerokim łukiem. Nie wiedzą, że rezygnują z prawdziwego rarytasu
- Drzewa owocowe spryskaj nim już w październiku. Żaden grzyb nie będzie miał szans