DomekIOgrodek.pl
Nawożenie pomidorów – jak i czym nawozić rośliny?

pixabay.com/Couleur(CC0 Domena publiczna)

Nawożenie pomidorów – jak i czym nawozić rośliny?

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Pomidory to jedne z najsmaczniejszych i najczęściej uprawianych warzyw. Należy jednak pamiętać, że do właściwego rozwoju i wzrostu, potrzebują regularnego i odpowiedniego odżywiania. Przeczytaj kiedy i jak nawozić pomidory, oraz jakich preparatów u

Nawożenie pomidorów – ogólne zasady uprawy

Warzywa najlepiej posadzić na piaszczysto gliniastym podłożu, o odczynie pH około 5,5-6,5. Jeżeli podłoże, w którym rosną pomidory, jest zbyt kwaśne, możemy wykonać zabieg wapnowania. Z wykonaniem tej czynności trzeba jednak poczekać do jesieni, ponieważ roślina bardzo źle reaguje na świeżo wapnowane podłoże. Około roku przed ich posadzeniem należy odpowiednio przygotować i użyźnić glebę.

Najlepiej wykorzystać w tym celu kompost lub obornik. Dzięki temu gleba zostanie wzbogacona w azot, który bardzo dobrze wpływa na rozwój i wzrost pomidorów. Zabieg ten wykonujemy dużo wcześniej, aby substancje wspomagające mogły się dobrze wchłonąć w ziemię. Po posadzeniu należy regularnie odżywiać rośliny oraz utrzymywać właściwy stan gleby. Przez cały sezon regularnie nawadniamy.

Zanim pojawią się owoce, podlewamy obficie i często, najlepiej 2 razy w tygodniu. Po pojawieniu się owoców zmniejszamy ilości wody, ale za to zwiększamy częstotliwość podlewania. Pomidory potrzebują wielu składników odżywczych do prawidłowego wzrostu. Należy zasilać je fosforem, magnezem oraz molibdenem, a w okresie kwitnienia również żelazem i potasem. Na wczesnym etapie uprawy, to właśnie potas jest najważniejszym składnikiem. W okresie zawiązywania owoców i ich wzrostu roślina jest bardziej podatna na różne choroby. Do walki z nimi najlepiej nadają się substancje zawierające wapń.

Mineralne nawożenie pomidorów

Zabieg nawożenia pomidorów jest najważniejszy w okresie wzrostu i zawiązywania się  owoców. Właśnie wtedy roślina potrzebuje największej ilości składników pokarmowych, a ich niedobory mogą się objawiać żółknięciem liści. Dlatego tak ważne jest używanie odpowiednich preparatów. Najlepiej stosować nawozy wieloskładnikowe, w płynnej formie. W sklepach ogrodniczych znajdziemy specjalne mieszanki przeznaczone do uprawy pomidorów.

Można też użyć nawozów jednoskładnikowych, takich jak nawozy azotowe, potasowe czy fosforowe. Zasilanie należy rozpocząć około 3-4 tygodni po zasadzeniu sadzonek, i wykonywać mniej więcej raz na 2 tygodnie. W czasie kwitnienia stosujemy mieszanki bogate w fosfor, magnez, potas i żelazo, a także bor, który dobrze wpływa na proces zawiązywania się owoców.  Kiedy już owoce zaczynają się formować, używamy nawozów zawierających wapń. Zapobiegają one chorobom oraz mają wpływ na poprawę kondycji naszych pomidorów. Pamiętajmy, aby zakończyć nawożenie, kiedy warzywa są już dojrzałe. W czasie zbiorów nie stosujemy dodatkowych preparatów mineralnych.

Dolistne nawożenie pomidorów

Innym sposobem dodatkowego odżywiania pomidorów jest nawożenie dolistne. Polega ono na spryskiwaniu roślin i wspomaga dostarczanie niezbędnych składników pokarmowych. Pamiętajmy jednak, że ten typ nawożenia pełni rolę uzupełniającą, i to właśnie wtedy przynosi najlepsze efekty. Nawozy dolistne stosujemy razem z innymi preparatami. Po kilku tygodniach od posadzenia roślina najbardziej potrzebuje zasilania żelazem, manganem czy miedzią. I właśnie wtedy najlepiej zasilić pomidory nawozami, które rozpuszczają się w wodzie. Bardzo szybko dostarczają one roślinom niezbędnych składników odżywczych. W okresach kwitnienia dodatkowo zasilamy preparatami z zawartością boru, magnezu, wapnia i fosforu. Wspomagają one odporność na choroby i wpływają na zdrowszy wygląd owoców. Regularne stosowanie tego typu nawozów przynosi bardzo dobre efekty oraz poprawia kondycję rośliny. Dzięki spryskiwaniu pomidory lepiej przyswajają podawane im składniki mineralne.

Naturalne nawożenie pomidorów

Pomidory można również nawozić całkowicie ekologicznymi mieszankami. Zazwyczaj sporządza się je na bazie innych roślin. Jednym z najbardziej popularnych preparatów tego typu jest gnojówka, którą wytwarza się z pokrzywy. Podobną mieszankę można też wykonać ze skrzypu lub mniszka lekarskiego. Innym nawozem tego typu jest biohumus, ale raczej używamy go jako preparat dodatkowy, gdyż jego właściwości nie są wystarczająco silne. Najlepiej zasilać nim rośliny na samym początku wzrostu. Ma też bardzo dobry wpływ na poprawę jakości gleby.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >