DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Nawóz z pokrzywy czy drożdży to przeszłość. Ten specyfik jest 100 razy lepszy
Kamil Świętek
Kamil Świętek 01.06.2023 13:20

Nawóz z pokrzywy czy drożdży to przeszłość. Ten specyfik jest 100 razy lepszy

Nawóz z trawy? To możliwe! Zobacz jak go przygotować!
Screen z filmu na kanale YouTube użytkownika poradnik mlodego growera

Koniec ze sztucznymi nawozami. Znaleźliśmy patent na specyfik 100 razy lepszy od nawozu z pokrzyw i 1000 razy lepszy od syntetyków o wątpliwej jakości. Wystarczy, że zadbasz tylko o krótko ściętą trawę Twoim ogrodzie.

Kompost z trawy. Nie traktuj jej, jak odpady

Jak często kosisz trawę w swoim ogrodzie? Często prawda? Zwykle wyrzucałeś ją do pojemników na BIO? Co, jeśli powiemy Ci, że marnowałeś w taki sposób nie tylko paszę dla zwierząt roślinożernych, ale także nawóz do Twojego ogrodu?

Czyż to nie wspaniałe, że z odpadów można stworzyć produkt przydatny w ogrodzie? Niezależnie od tego, czy jesteś zwolennikiem podejścia zero-waste, czy też chciałbyś nieco zaoszczędzić, dalej ciesząc się swoimi uprawami, ten patent jest dla Ciebie.

Nie bez powodu pisaliśmy, że krótko ścięta trawa w Twoim ogrodzie zrewolucjonizuje Twoje podejście do nawozów. Tej będziesz potrzebował naprawdę sporo. Zobacz, jak w prosty sposób możesz przygotować kompost z trawy, który wspaniale użyźni ziemię w Twoim ogrodzie.
 

Dowbor ponownie wyremontuje dom. Wchodzi znowu na plac budowy Posadziłem je w ogrodzie. Nornice uciekły z dnia na dzień

Kompost z trawy – w jaki sposób go przygotować?

Zaczynamy od przygotowania kompostownika. Ten powinien być umiejscowiony na uboczu ogrodu, w miejscu osłoniętym od wiatru. Istotne jest, by umiejscowić go na podłoży przepuszczalnym, dzięki czemu nadmiar wody będzie miał z niego ujście. Kompostownik można zakupić bądź zrobić samemu. Najprościej można go wykonać z dwóch drewnianych tyczek i siatki.

Przygotowanie kompostu z trawy jest dziecinnie proste. Wystarczy na przemian układać mokre i suche warstwy trawy. Mogą to być świeżo skoszone chwasty bądź kępy trawy, przełożone przesuszoną trawą, czy słomą. Suche warstwy są kluczowe dla zapobiegania gniciu trawy.

Tak przygotowany kompost przechowujemy około roku. Można przyspieszyć ten proces naturalnymi sposobami, poprzez rozdrobnienie kompostu. Pamiętajcie, że kompost nie powinien być ani zbyt mokry (ulega gniciu), albo zbyt suchy (nie zachodzi proces fermentacji).
 

Kompost.png
Canva/Sergiy Akhundov, Getty Images

Wykorzystywanie kompostu z trawy

Kompost z trawy wspaniale użyźnia glebę, dodatkowo nawilżając ją. Jego charakterystyczny ziemisty zapach i lepka konsystencja zawiera wiele prozdrowotnych dla roślin związków organicznych. Wystarczy wymieszać go z ziemią, by wzbogacić ją w cenne składniki mineralne. Innym sposobem jest zalanie kompostu wodą, odstawienie go na kilka dni i podlewanie nim roślin. 

Częste koszenie trawy nie tylko przyniesie wam więcej materiału do produkcji nawozu. Udowodniono, że utrzymują trawę o długości maksymalnie 10 cm, możecie także pozbyć się chwastów z ogrodu. Częste koszenie trawnika jeszcze nigdy nie miało tylu zalet, nieprawdaż?
 

Tagi: Ogród
Polecane