Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Żaden chwast – to zioło jest bezcenne. Koi stres i nerwy
Kamil Świętek
Kamil Świętek 22.05.2023 10:14

Żaden chwast – to zioło jest bezcenne. Koi stres i nerwy

Zioło przypominające pokrzywę skrywa prozdrowotne właściwości. Poznaj jasnotę purpurową!
Canva/Kamil Cukrowski, Getty Images

Żartobliwie każdą roślinę, która rośnie na łące można nazwać chwastem. Co jednak w przypadku, gdy chwast okazuje się ziołem leczniczym? Zobacz, czy rośnie na Twojej łące i wykorzystaj jego prozdrowotne właściwości.

Jasnota purpurowa – poznaj jej właściwości

Tak wiele ziół rośnie na naszych łąkach, że nie zwracamy uwagi na ich właściwości. Te niejednokrotnie wykazują działanie prozdrowotne na nasz organizm. Poznaj jasnotę purpurową i zobacz, czy zioło to znajduje się na Twojej łące.

Jasnota purpurowa to roślina, która jest niedoceniana mimo swoich prozdrowotnych właściwości. Wykorzystywana była niegdyś w medycynie naturalnej, mimo że wiele osób uważało i dalej uważa ją za chwast.

Mylenie jasnoty purpurowej z chwastem nie jest niczym dziwnym. Roślina ta do złudzenia przypomina pokrzywę. Tymczasem jest to zioło znane na całym świecie. Rośnie między innymi w Europie, Azji i Ameryce Północnej.
 

Geodeci pilnie odwiedzili Andrzeja z Plutycz. Nie byli przygotowani na to, co zastaną Test na obecność kleszczy w ogrodzie. Rezultaty są natychmiastowe

Zobacz właściwości „chwastu”, który wyleczy Cię z przewlekłego zmęczenia

Jasnotę purpurową zwykło się spożywać w postaci naparu. Zalecany jest dla osób żyjących w ciągłym stresie, a także dla jednostek o charakterze nerwowym i impulsywnym.

Zioło kojąco wpływa na układ nerwowy. Wykorzystywane jest jako naturalny lek na migrenę i poprawę nastroju, dlatego równie skutecznie wspomaga leczenie depresji łagodzi także stany lękowe.

Dowiedziono, że zawarte w jasnocie purpurowej związki organiczne wpływają korzystnie na układ oddechowy, moczowy i trawienny. Redukuje krwawienie podczas menstruacji, a nawet wspomaga walkę z trądzikiem.

Leczniccze zioło.png
Canva/seven75, Getty Images  

Jak przygotować napar?

Napar z jasnoty purpurowej pełen jest witaminy C, żelaza i przeciwutleniaczy. Ma właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Kwiaty tej rośliny warto zbierać wiosną w terenach leśnych i polnych. Wówczas zawierają one najwięcej flawonoidów i związków śluzowych.

Aby przygotować, napar wystarczy jedna szklanka wody oraz dwie łyżeczki suszu z jasnoty purpurowej. Woda nie powinna przekraczać 80 stopni Celsjusza. Po 10 minutach zaparzania ziół herbatka jest gotowa do picia. Zaleca się pić ją małymi łykami.

Drodzy Czytelnicy, wiedzieliście o istnieniu tego nietypowego „chwasta”?