DomekIOgrodek.pl
Nicienie na roślinach – przyczyny występowania i sposoby ich zwalczania

pixabay.com/Hans (CC0 Domena publiczna)

Nicienie na roślinach – przyczyny występowania i sposoby ich zwalczania

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Nicienie to szkodniki atakujące różne rodzaje roślin. Walka z nimi nie należy do najłatwiejszych, a ich rozpoznanie utrudnia mały kształt, przez co ciężko je zobaczyć gołym okiem. Dowiedz się więcej na temat tych szkodników, skąd się biorą i

Nicienie na roślinach – charakterystyka szkodników

Nicienie to bardzo obszerna grupa pasożytów. Szacuje się, że na całym świecie może występować nawet około 10 milionów ich gatunków. Są bardzo malutkie, zazwyczaj ich długość nie przekracza 1 mm, a ich kształt jest cienki i wydłużony. Przez swoje niewielkie rozmiary oraz przezroczysty kolor niezwykle trudno je zauważyć gołym okiem.

Mogą występować w bardzo różnych środowiskach, w glebie, w wodach słonych oraz w wodach słodkich. Ich pożywieniem są bakterie, soki roślin oraz martwa materia organiczna. Większość gatunków jest szkodliwa dla roślin, zwierząt oraz ludzi, istnieją jednak także odmiany, które są pożyteczne dla roślin.

Nicienie na roślinach – objawy występowania szkodników

Jak można rozpoznać obecność szkodliwych nicieni na roślinach? Przede wszystkim po stanie i kondycji naszych roślin. Podstawowym objawem jest brązowienie liści, które zaczyna się od ich nerwów, czyli nekroza. Po jakimś czasie wszystkie liście oraz pędy karłowacieją. Następnie to samo dzieje się z kwiatami oraz owocami. W ten sposób zostaje zniszczona tkanka ochraniająca roślinę, co może powodować wzmożony rozwój niebezpiecznych patogenów grzybowych.

Szkodniki żerują również w ziemi, niszcząc korzenie roślin. Objawia się to powstawaniem charakterystycznych narośli na korzeniach oraz bulwach roślin rosnących pod ziemią. Takie egzemplarze są osłabione, ich prawidłowy rozwój jest zaburzony, a warzywa czy owoce nie nadają się do spożycia. Nicienie atakują właściwie każdy gatunek roślin, odmiany ozdobne, warzywa, rośliny drzewiaste, a nawet trawniki. Objawia się to przede wszystkim żółknięciem i więdnięciem trawy. Jeżeli zauważymy niepokojące oznaki, należy od razu przystąpić do zwalczania uciążliwych szkodników.

Nicienie na roślinach – naturalne sposoby zwalczania szkodników

Możemy spróbować walczyć z nicieniami, wykorzystując do tego naturalne sposoby. Jednym z nich jest przygotowanie wyciągu z czosnku, którego działanie jest dość silne i skuteczne. Należy przygotować 100 g zmiażdżonych ząbków czosnku na około 5 litrów wody. W zależności od potrzeb może zwiększyć proporcje dodając 200 g zmiażdżonych ząbków do 10 litrów wody.

Następnie odstawiamy taką mieszankę na 3-4 dni. Po tym czasie obficie podlewamy rośliny przygotowanym roztworem lub spryskujemy nim podłoże. Dla efektywnego działania substancji należy kilka razy powtórzyć czynność, np. raz na 2 tygodnie. Innym naturalnym sposobem zwalczania szkodników jest posadzenie specjalnych roślin odstraszających nicienie.

Korzenie takich gatunków wydzielają charakterystyczne substancje zapachowe, które im szkodzą. Dzięki temu ich liczba w glebie maleje. Jedną z takich roślin jest aksamitka, którą warto sadzić pomiędzy innymi gatunkami. Aby jej działanie przyniosło jak najlepsze skutki, powinna rosnąć w glebie przez około 3-4 miesiące. Inną rośliną, pomagającą w walce ze szkodnikami, jest szparag lekarski. W swoich korzeniach, łodygach oraz liściach, zawiera szkodliwe dla nicieni substancje i pomaga pozbyć się ich z gleby.

Nicienie na roślinach – specjalne preparaty do zwalczania szkodników

Do walki ze szkodnikami możemy użyć gotowych preparatów, które znajdziemy w sklepach ogrodniczych. Najlepiej wybrać środki pochodzenia naturalnego, przeznaczone do walki z nicieniami. Są bardzo skuteczne, ale nie obciążają one roślin, ani nie zanieczyszczają gleby szkodliwymi substancjami. Mają w swoim składzie odpowiednie szczepy bakterii, które niszczą nicienie.

Ponadto większość z nich regeneruje również system korzeniowy roślin, wpływając pozytywnie na ich ogólną kondycję i prawidłowy rozwój. Przy aplikacji preparatów należy dokładnie stosować się do zaleceń podanych na opakowaniu. Dzięki temu osiągniemy pożądane efekty w walce z uciążliwymi szkodnikami.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >