Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Nie czekaj, borówki potrzebują tego już teraz. Czas się kończy
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 17.02.2024 17:15

Nie czekaj, borówki potrzebują tego już teraz. Czas się kończy

Kiedy przycinać borówki
Canva / jtyler, Getty Image Signature

Zima powoli zaczęła odpuszczać. Na zewnątrz robi się coraz cieplej, a to oznacza pierwsze prace w ogrodzie. W tym czasie powinniśmy zająć się nie tylko roślinami ozdobnymi. Możemy zacząć myśleć o drzewach i krzewach owocowych.

Kluczem do obfitych zbiorów owoców są zabiegi pielęgnacyjne. Zbliżamy się do idealnego momentu na podcinanie borówek. Kiedy i jak należy to zrobić?

Musisz to wiedzieć o borówkach

Borówki nie tylko pysznie smakują, zawierają też sporo składników odżywczych, które wspomagają organizm. Owoce poprawiają pamięć, dobrze wpływają na pracę wątroby oraz narząd wzroku.

Te niewielkie owoce wspierają profilaktykę przeciwnowotworową, dlatego dobrze, jeśli w naszym ogrodzie ich nie brakuje. Jeśli chcemy, żeby borówki obficie owocowały, musimy w odpowiednim momencie je przyciąć.

Borówki naprawdę wcześnie rozpoczynają okres wegetacji, a to oznacza, że pierwsze cięcie po zimie należy wykonać naprawdę wcześnie. Dzięki temu w nadchodzącym sezonie nie zabraknie nam pysznych owoców.

Kiedy przycinać borówki
Canva / LarsZahnerPhotography, Getty Images

Kiedy przycinać borówki?

Z uwagi na wczesny okres wegetacji borówek należy przycinać je już w lutym, najpóźniej w marcu. Na początku powinniśmy usunąć pędy, które wyglądają na chore lub są zniszczone po zimie.

Po pierwszym przycinaniu możemy skupić się na cięciu właściwym. W przypadku starszych pędów należy przyciąć od 3 do 5 pędów właściwych. Natomiast słabsze i mniejsze możemy skrócić przy nasadzie krzewu. Jak ciąć młode borówki?

Jak przycinać młode borówki?

W przypadku niedawno zasadzonych borówek, które mają słabe pędy, musimy znacząco je skrócić. W tym przypadku wybieramy najsilniejsze pędy i skracamy je na długość 20 cm od ziemi. Co z mniejszymi gałązkami?

Pozostałych pędów pozbywamy się całkowicie. Już w czasie owocowania możemy regularnie skracać pędy słabe oraz chore. Dzięki temu borówki będą silniejsze i słabiej zagęszczone, co sprzyja szybszemu dojrzewaniu owoców.

Kiedy przycinać borówki
Canva / olga_d, Getty Images Pro

Zobacz także: