Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Nie sprzątam już chemią i chlorem. Zastąpiłam je tym olejkiem
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 13.11.2023 14:00

Nie sprzątam już chemią i chlorem. Zastąpiłam je tym olejkiem

ekologiczne sprzątanie
canva/OlgaMiltsova, canva/djedzura

Ekologiczne środki czystości coraz chętniej wykorzystujemy w domu. Są tańsze i działają równie skutecznie, jak detergenty dostępne w sklepach. Ostatnio odkryłam całkiem nowy sposób na lśniący dom.

Chemię i chlor zamieniłam na olejek, który kupicie w każdej aptece. Doskonale czyści, dezynfekuje i odświeża. Po co przepłacać i wdychać opary agresywnych preparatów, skoro ekologiczny środek jest równie skuteczny? 

Do sprzątania wykorzystaj ten olejek

Ekologiczne sprzątanie nie musi być wyzwaniem. Rozmaite środki czystości możemy przygotować przy użyciu składników, które często mamy w domu. Moim ostatnim odkryciem jest olejek sosnowy, który wykazuje silne właściwości antybakteryjne.

Olejek sosnowy świetnie sprawdzi się dla alergików, ponieważ uzdatnia powietrze i je odświeża. Ponadto łagodzi stres, a nawet eliminuje zarodniki pleśni i grzybów. Zwłaszcza jesienią i zimą warto mieć go pod ręką.

Do ekologicznego sprzątania nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, chloru i drogich detergentów oznaczonych jako BIO lub EKO. Zdradzę kilka przepisów na sprawdzone środki czystości z dodatkiem olejku sosnowego.

ekologiczne sprzątanie
Canva / Arcaion, pixabay

Jak wykorzystać olejek sosnowy do sprzątania?

Przede wszystkim olejek sosnowy warto wykorzystać do odświeżenia powietrza w domu. W tym celu wystarczy zmieszać kilkanaście kropel olejku z 500 ml wody. Przelewamy całość do buteleczki z atomizerem i rozpylamy.

W prosty i ekologiczny sposób możemy wyczyścić też lustra i szkło przy użyciu olejku sosnowego. Mieszamy kilka kropel z białym octem i przemywamy szklane elementy. Będą lśnić jak nigdy. Takiej samej mieszanki używamy do czyszczenia toalety. Będzie czysta, bez kamienia i przede wszystkim zdezynfekowana.

Olejek sprawdzi się również do mycia podłóg. Wystarczy wlać do wiadra z wodą 10 kropli olejku i pół szklanki octu. Parkiet będzie zdezynfekowany i lśniący. Jak olejek sosnowy możemy użyć w kuchni?

Olejek pomoże też w kuchni

W prosty i ekologiczny sposób poradzimy sobie też z przypalonym garnkiem. Na trudne zabrudzenia w kuchni stosuję tylko tę mieszankę. Dodaję kilka kropli olejku sosnowego do sody oczyszczonej i mieszam do konsystencji gęstej pasty.

Tak przygotowaną pastę wystarczy nałożyć na przypalenia i zostawić na kilka godzin. Po tym czasie cały brud zejdzie bez trudu.

ekologiczne sprzątanie
Canva / chamilewhite

Zobacz też: