Uratowałam sfilcowany sweter. Pomogły produkty z kuchennej szafki
Jesień i zima to zdecydowanie okres na cieplejsze ubrania. W tym czasie chętnie sięgamy po ciepłe bluzy, grube polary i miękkie swetry. Jednak co robić, kiedy sweter się sfilcował? Na szczęście da się go uratować.
Swetry ratują nas jesienią i zimą. Chronią przed chłodem i przepięknie się prezentują. Podpowiem, jak o nie dbać i co robić, kiedy zaczynają źle wyglądać.
Jak dbać o swetry?
Swetry są zdecydowanie moimi ulubieńcami jesienią i zimą. Możemy ubrać je dosłownie do wszystkiego, są ciepłe i pięknie się prezentują. Jednak musimy o nie odpowiednio zadbać. Podstawą jest pranie ich zgodnie z zaleceniami. Jak uratować sfilcowany sweter?
Możemy znaleźć swetry wykonane z naturalnych włókien takich jak wełna lub zrobione z poliestru. Jakość i materiał mają ogromne znaczenie dla naszego komfortu. Najczęstszym problemem swetrów jest ich sfilcowanie. Co to dokładnie oznacza? Jak uratować sfilcowany sweter?
Kiedy włókna swetra zaczynają się mechacić, zbijać, stają się sztywne i nieprzyjemne w dotyku mówimy o sfilcowaniu. Na szczęści nawet tak zniszczony sweter, możemy jeszcze uratować i cieszyć się jego ciepłem.
Dlaczego swetry się niszczą?
Najczęściej naszym największym błędem jest ignorowanie informacji zawartych na metkach. Właśnie dlatego swetry zaczynają się niszczyć. Możemy prać je w zbyt wysokiej temperaturze i na złym programie.
Niektóre delikatne materiały mogą w ogóle nie nadawać się do prania w pralce. Warto sprawdzić to jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup danego modelu. Jak więc uratować sfilcowany sweter?
Sfilcowany sweter często spisujemy na straty. Jednak możemy go jeszcze uratować i to domowymi sposobami. Idealny produkt znajdziesz w kuchni. Mnie udało się uratować nie jeden sweter.
Jak uratować sfilcowany sweter?
Prostym sposobem na ratunek dla swetra jest zanurzenie go w misce z ciepłą wodą i szklanką mleka oraz dodatkiem delikatnego szamponu dla niemowląt. Zostawiamy sweter na 3 godziny, a następnie dokładnie płuczemy.
Inną opcją będzie woda po gotowanej fasoli. Czekamy, aż ostygnie, a następnie wsadzamy do niej sweter i zostawiamy na 3 godziny. Po tym czasie płuczemy go woda z dodatkiem gliceryny.
Ostatnią opcją będzie zamoczenie swetra i owinięcie go folią spożywczą. Tak przygotowane ubranie wsadzamy do zamrażarki na kilka godziny. Ten sposób potrafi zdziałać cuda.
Zobacz też:
- Czy rozpoznasz kultowe polskie filmy po jednej scenie? Sprawdź swoją wiedzą o polskich produkcjach
- Nie wiesz, co robić w listopadzie w ogrodzie? Wystarczy kilka prostych czynności, a wiosną rośliny ci się odwdzięczą
- Podlewają nim storczyki. Kwiaty namnażają się jak szalone