DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Nie tylko muchomor sromotnikowy. Te 3 gatunki grzybów wyglądają jak kanie, a są śmiertelnie niebezpieczne
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 27.09.2023 13:19

Nie tylko muchomor sromotnikowy. Te 3 gatunki grzybów wyglądają jak kanie, a są śmiertelnie niebezpieczne

jak rozpoznać kanie?
canva/zizar2002, canva/vuk8691

Sezon na grzyby trwa w najlepsze. Jednak niektóre pyszne i jadalne okazy można pomylić z tymi trującymi. Wiele osób problem ma z kanią, która ma naprawdę sporo niejadalnych odpowiedników. Jak ją rozpoznać?

Trujące grzyby mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Muchomor sromotnikowy to nie jedyny trujący okaz, który przypomina kanię. Na szczęście uwielbianą przez grzybiarzy kanię wyróżnia kilka szczegółów. Sprawdź, czy potrafisz ją rozpoznać. 

Jak rozpoznać kanię?

Kanie najczęściej możemy spotkać na wrzosowiskach, pastwiskach, łąkach i brzegach lasów. Występują pojedynczo, w grupach, a czasem układają się w kształt kręgu. Pod kapeluszem mają blaszki.

W przypadku tego grzyba tylko kapelusz nadaje się do zjedzenia. Kapelusz kani osiąga od 30 do 50 cm. Na grzbiecie możemy zaobserwować delikatny garb, a brzeg kapelusza jest kędzierzawy. Skórka na kapeluszu jest chropowata i delikatnie popękana.

Młode kanie mają kapelusz brązowy. Z czasem robi się beżowo-biały z brązowymi plamkami. Pod kapeluszem możemy zaobserwować charakterystyczny pierścień. To właśnie on pomoże odróżnić kanie od innych i tyjących grzybów.

Pierścień kani jest prosty i ruchomy. Nie ma żadnych, opadających falbanek. Bardzo charakterystyczny jest także trzonek kani. Zawsze ma zygzakowatą, chropowatą strukturę. Taką, jak na zdjęciu, które zamieszczone jest poniżej:

jak rozpoznać kanie.jpg
Canva / 3quarks, Getty Images

Nie pomyl kani z sinoblaszkiem i czubajką

Kanie możemy pomylić z różnymi rodzajami trujących grzybów. Pierwszym z nich jest sinoblaszek. Ten grzyb jest silnie trujący i może doprowadzić nawet do śmierci, jednak na szczęście w Polsce raczej go nie spotkamy. 

Sinoblaszka można spotkać na łąkach w Ameryce Północnej i niektórych krajach Europejskich. Trzon grzyba jest całkowicie gładki i właśnie tak odróżnimy go od kani. Objawom zatrucia towarzyszą wymioty i silna biegunka.

jak rozpoznać kanie?
Canva / cmannphoto, Getty Images

Innym trującym grzybem podobnym do kani jest czubajka czerwieniejąca. Czubajkę czerwieniejącą możemy rozpoznać po masywnym kapeluszu, który zdecydowanie może być jej znakiem rozpoznawczym. Sinoblaszek i czubajka to nie jedyne grzyby przypominające kanie. 

Objawami zatrucia czubajką są ostre bóle żołądka, a także silne wymioty i biegunka. Objawy mogą doprowadzić do odwodnienia i skrajnego wycieńczenia organizmu.

jak rozpoznać kanie
Canva / slowmotiongli, Getty Images

Czym różni się muchomor plamisty i sromotnikowy od kani?

Muchomor plamisty nie ma pierścienia, a jego kapelusz jest brązowy z wystającymi białymi plamkami. Objawami zatrucia są omamy, halucynacje, niepokój. Wymaga jest natychmiastowa interwencja lekarska i płukanie żołądka.

jak rozpoznać kanie?
Canva / atosf, Getty Images

Muchomor sromotnikowy jest silnie trujący. Jego toksyny mogą nieodwracalnie uszkodzić wątrobę, przyczyniając się do śmierci. Jego kapelusz z początku jest półkolisty, a z czasem robi się rozpostarty. 

W przypadku tego grzyba też możemy zaobserwować pierścień. Pierścień muchomora sromotnikowego jest przyrośnięty do kapelusza i biały. Natomiast trzon delikatnie żółty. 

jak rozpoznać kanie?
Canva / Olko 1975

Zobacz też: