DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Nie wydaję już fortuny na chemię do czyszczenia. Najlepszy preparat robię za grosze
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 23.09.2023 15:33

Nie wydaję już fortuny na chemię do czyszczenia. Najlepszy preparat robię za grosze

domowe mleczko do czyszczenia
Canva/Hakase_, Getty Images

Sprzątanie w kuchni może nastręczyć wielu trudności, jeśli do wyczyszczenia czeka sterta przypalonych naczyń. Równie trudne może być uporanie się z brudem na naczyniach stalowych, których nie powinniśmy szorować.

Jak wiadomo, nie we wszystkim wyręczy nas zmywarka, bo ten sprzęt ma pewne ograniczenia. Część zabrudzeń musimy usunąć własnymi rękami, a do tego potrzebujemy jeszcze specjalnych środków. Tu z pomocą może przyjść domowe mleczko do czyszczenia.

Domowe mleczko do czyszczenia zastąpi detergenty

Gotowe środki do czyszczenia dostępne w sklepie mają dwie zasadnicze wady. Sporo kosztują i są pełne chemii. Chcąc prowadzić gospodarstwo domowe ekonomicznie i ekologicznie warto rozważyć samodzielne wykonywanie środków czyszczących. 

Unikniemy zbędnych wydatków i szkodliwych substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na domowników. W naszym domu znajduje się sporo produktów, które mogą służyć do sprzątania, choć ich główne przeznaczenie jest inne. 

Takim środkiem jest powszechnie znana soda oczyszczona, ale też ocet spirytusowy, mąka, kwasek cytrynowy czy pasta do zębów. Do wykonania domowego mleczka do czyszczenia potrzebujemy kilku składników, które też z całą pewnością każdy ma w swojej kuchni.

Projekt bez nazwy (27).jpg
Canva/zimmytws's Images

Jak wykonać domowe mleczko do czyszczenia?

Aby przystąpić do wykonania własnego, domowego mleczka do czyszczenia przygotujmy blender, ocet spirytusowy, wodę, sodę oczyszczoną, płyn do mycia naczyń i najbardziej sekretny składnik, czyli skorupki po jajkach.

Skorupki po jajkach wkładamy do blendera, dodajemy 100 ml wody, 100 ml octu, 100 ml płynu do naczyń i 2 łyżki sody oczyszczonej. Składniki rozdrabniamy aż powstanie gładka, lejąca masa. Masę przelewamy do pojemnika np. po płynie do naczyń. Mleczko do czyszczenia jest gotowe do użycia.

Jak używać mleczka do czyszczenia?

Domowe mleczko do czyszczenia nakładamy w niewielkiej ilości na gąbkę do naczyń, szmatkę lub kuchenny zmywak i przystępujemy do czyszczenia. Dzięki drobinkom ze skorupek jajek mleczko świetnie poradzi sobie z przypalonym brudem.

Konsystencja mleczka do czyszczenia jest jednak na tyle delikatna, że z powodzeniem możemy używać go do czyszczenia stalowych naczyń bez obaw, że się porysują.

Projekt bez nazwy (28).jpg
Canva/Firn

Zobacz także: