DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Odkąd pamiętam moja babcia posypywała zlew mąką. Ta metoda ma aż 2 zalety
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 18.09.2023 16:03

Odkąd pamiętam moja babcia posypywała zlew mąką. Ta metoda ma aż 2 zalety

czyszczenie zlewu
Canva/AnikaSalsera

Czyszczenie zlewu to często duży kłopot. Zlewozmywaki granitowe wyglądają pięknie na początku użytkowania, potem ciężko pozbyć się brudu i plam bez stosowania mocnych środków chemicznych z wybielaczami.

Zlewy wykonane ze stali nierdzewnej też nie jest łatwo domyć, a jeśli nie wytrzemy zlewu po myciu do sucha, powstaną nieestetyczne zacieki. Istnieje jednak zaskakująco skuteczna metoda na wyczyszczenie zlewu stalowego, którą stosowały już nasze babcie.

Utrzymanie zlewozmywaka w czystości nie jest proste

Zlewozmywak to jeden z najczęściej używanych sprzętów kuchennych. Nawet jeśli nasza kuchnia jest wyposażona w zmywarkę, w zlewie myjemy część naczyń, płuczemy żywność, myjemy ręce. Codziennie przelewają się przez nasz zlew litry brudnej wody, co nie służy jego czystości.

Korzystanie z brudnego zlewozmywaka nie należy do przyjemności, a do tego jeszcze jest zagrożeniem dla naszego zdrowia. Gromadzący się w nim brud sprzyja rozwojowi bakterii. 

Dlatego bardzo ważne jest, aby zlewozmywak utrzymywać w czystości i regularnie go myć. Nie można robić tego zbyt intensywnie, bo można uszkodzić jego powierzchnię. Jak to zrobić? Babciny sposób nie ma sobie równych.

Projekt bez nazwy (6).jpg
Canva/golfcphoto, Getty Images

Wyczyść zlewozmywak mąką. Zniknie nie tylko brud

Aby zlewozmywak ze stali nierdzewnej naprawdę lśnił nie wystarczy zwykłe mycie. Oto przepis na to, aby zlew stalowy wyglądał jak nowy. Najpierw zlew należy wyczyścić jak zwykle z pomocą gąbki i płynu do naczyń lub samej wody, po czym całkowicie go wysuszyć. 

Następnie posypujemy nasz zlew niewielką warstwą mąki i zaczynamy delikatnie pocierać ściereczką. Najważniejsze jest, aby zlew był całkiem suchy zanim posypiemy go mąką, inaczej z mąki i wody postanie kłopotliwy do usunięcia klej.

Po dokładnym polerowaniu zbieramy mąkę przy pomocy ręcznika papierowego. Po tej czynności możemy spłukać i wytrzeć do sucha nasz zlewozmywak. Zauważmy, że jest nie tylko czysty i błyszczący, ale zniknęły też wszystkie drobne ryski.

Inne domowe sposoby na czyszczenie zlewu stalowego

Wśród sprawdzonych domowych metod na wyczyszczenie zlewu ze stali nierdzewnej jest też ocet i soda oczyszczona. Mikstura octu z sodą usuwa ze zlewu plamy i przebarwienia, a także odświeża i dezynfekuje.

Z kolei kwasek cytrynowy lub sok z cytryny idealnie usunie kamień. Zlewozmywak stalowy możemy też natrzeć olejem słonecznikowym. To dobra konserwacja zlewu, bo do śliskiej powierzchni nie będzie przywierał brud.

Do czyszczenia zlewu stalowego nigdy nie używajmy proszków, wybielaczy ani denaturatu. Na co dzień wystarczy woda i delikatny detergent. Jedną z głównych zasad, byśmy długo mogli cieszyć zlewem stalowym to wycieranie go do sucha co wieczór.

Projekt bez nazwy (7).jpg
Canva/Jevtic, Getty Images Pro
Polecane