Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Nie wyrzucaj skórek z cytryny. Wykorzystasz je w swojej łazience
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 10.11.2023 16:36

Nie wyrzucaj skórek z cytryny. Wykorzystasz je w swojej łazience

skórki z cytryny
canva/M-Production, canva/vinicef

Ekologiczne środki czystości cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Mocna chemia w sklepach jest droga i nie służ naszemu środowisku. Do czego możemy wykorzystać skórkę z cytryny w czasie sprzątania?

Cytryna nie bez powodu jest zapachem, który kojarzy nam się z czystością. Często właśnie jej aromat dodawany jest do środków czystości. Jak możemy użyć jej w naturalnej postaci? Do łazienki nada się idealnie!

Jak wykorzystać skórkę z cytryny do sprzątania?

Bez cytryny ciężko wyobrazić sobie zimową herbatę. Jest też fantastycznym dodatkiem do wielu dań i wypieków. Jednak zwykle wykorzystujemy jej sok, a samą skórkę wrzucamy. To błąd, jeszcze się przyda.

Cytryna zawiera limonen i to właśnie on nadaje jej charakterystyczny zapach. Sama skórka ma niezwykłe właściwości. Pomoże usunąć osady wapienne, dlatego warto mieć ją pod ręką w czasie sprzątania łazienki.

Skórka z cytryny pomoże też przy tłustych osadach. Doskonale nadaje się do przygotowania domowych i ekologicznych środków czystości. Możemy zrobić z niej uniwersalny płyn do sprzątania. 

skórki z cytryny
Canva / Hans, pixabay

Jak przygotować płyn do sprzątania ze skórki cytryny?

Do przygotowania płynu ze skórki po cytrynie nie potrzebujemy wielu składników. Wystarczy słoik i skórki z cytrusów. Możemy w nim umieścić nie tylko te z cytryn. Nadadzą się też skórki z pomarańczy i limonek.

Do słoika wrzucamy skórki, a następnie zalewamy białym octem. Tak przygotowaną mieszankę odstawiamy na 3 tygodnie. Co jakiś czas warto sprawdzić, czy skórki nie pochłonęły całego octu.

Płyn przecedzamy i tak przygotowaną mieszanką możemy myć armaturę i inne elementy w łazience. Jak jeszcze wykorzystać skórki z cytryny? Okazuje się, że idealnie sprawdzą się zamiast płynu do zmiękczania tkanin. 

Skórki z cytryny zamiast płynu do zmiękczania tkanin

Skórki z cytryny doskonale sprawdzą się zamiast płynu do zmiękczania tkanin. Wystarczy wrzucić je do woreczka, w którym pierze się bieliznę. Następnie woreczek wsadzamy do bębna pralki.

Skórki z cytryny doskonale sprawdzą się do zmiękczenia tkanin w czasie prania. Już nie musisz wydawać pieniędzy na chemiczne preparaty. 

skórki z cytryny
Canva / Valerii Honcharuk

Zobacz też:

Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10