DomekIOgrodek.pl > Oświetlenie > Nigdy nie miałam tak rozświetlonej kuchni. Stosuję tylko 3 zasady
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 09.11.2023 18:40

Nigdy nie miałam tak rozświetlonej kuchni. Stosuję tylko 3 zasady

oświetlenie w kuchni
Canva / Photocreo; pcess609

Oświetlenie w domu ma ogromne znaczenie. Kilka mniejszych lampek w salonie może dać nam przyjemny nastrój. Prawidłowo oświetlone lustro w łazience ułatwia codzienną pielęgnację cery. Jak jest z oświetleniem w kuchni?

Oświetlenie w kuchni ma ogromne znaczenie. Jednak w tym pomieszczeniu różne źródła światła będą pełniły inną funkcję. Podpowiem, jak prawidłowo oświetlić to pomieszczenie. 

Oświetlenie w kuchni ułatwia nam pracę

W każdym pomieszczeniu światła dużo zmienia. O tym, jak ważne jest, możemy przekonać się właśnie teraz, kiedy coraz szybciej robi się ciemno. Jesienią i zimą nie może zabraknąć lampki przy biurku oraz światła w salonie. Jednak to w kuchni ma ono największe znacznie.

Brak światła w kuchni sprawia, że dużo trudniej przygotowuje się potrawy. Jednak w tym pomieszczeniu nie wystarczy światło główne. Ważne jest prawidłowe doświetlenie miejsc, w których przygotowujemy posiłki.

Światło główne w kuchni nie oświetla wystarczająco dobrze blatu roboczego, czy wyspy kuchennej. Właśnie dlatego tak ważne są dodatkowe punkty, które sprawią, że wzrok nie będzie się męczył, a  my będziemy wszystko dobrze widzieć.

oświetlenie w kuchni
Canva / NiseriN, Getty Images

Jak prawidłowo oświetlić kuchnię?

Pierwszą zasadą w kuchni jest oczywiście wybór światła głównego. Możemy wybrać klasyczny żyrandol, listwę z reflektorkami lub plafon. Możliwości jest sporo. Ze światła głównego nie należy rezygnować.

Drugim i naprawdę ważnym elementem jest światło miejscowo. To właśnie dzięki niemu blat roboczy będzie odpowiednio oświetlony. Możemy zdecydować się na umieszczenie lampek pod szafkami lub listwy LED.

Oświetlenie miejscowe kierunkowe na blaty w kuchni sprawi, że nawet wieczorem lub w ponure dni praca w tym pomieszczeniu będzie przyjemne. Poza tym musimy pomyśleć o jeszcze jednym źródle światła. 

Nie zapominaj o kuchennym stole lub wyspie

W kuchni nie może zabraknąć miejsca do siedzenia. Niektórzy wybierają tradycyjny stół, a inni stawiają na wyspę, która jest dodatkowym miejsce do pracy. Nad wyspą lub stołem też musimy zadbać o oświetlenie.

W przypadku tej części dobrym rozwiązaniem będą lampy zawieszone nad stołem lub wyspą. Sprawią, że w czasie jedzenia światło będzie dobrze oświetlało cały blat. Tę trzecią zasadę warto zastosować w kuchni, jeśli mamy w niej wyspę lub stół.

oświetlenie w kuchni
Canva / Monkey Business Images

Zobacz też: