Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Przecieram, ustawiam w szafce i mole wynoszą się w chwilę. Szkodniki tego nie cierpią
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 10.11.2023 07:52

Przecieram, ustawiam w szafce i mole wynoszą się w chwilę. Szkodniki tego nie cierpią

jak pozbyć się moli
Canva / YakobchukOlena, Getty Images;kadr z filmu pochodzi z kanału Bez szkodników na YouTube

Kiedy mole spożywcze pojawią się w kuchni, naprawdę ciężko się ich pozbyć. Niestety nie zawsze wiemy, że w przyniesionych przez nas produktach znajdują się larwy. Jak skutecznie pozbyć się moli?

W sklepach znajdziemy specjalne pułapki na mole spożywcze. Niektóre produkty mogą pomóc nam też wypędzić z szafek. Podpowiem, co działa u mnie za każdym razem.

Skąd biorą się mole spożywcze?

Plaga moli spożywczych w kuchni to nie lada wyzwanie. Niestety szkodniki chętnie odwiedzają nasze domy i nie myślą o ich opuszczeniu. Jednak jak trafiają do kuchennych szafek?

Mole spożywcze do kuchni możemy przynieść wraz z suchymi produktami. Jednak to nie jedyna możliwość. Czasem mole dostają się do kuchni przez wentylację. Mogą całkowicie spustoszyć nasze zapasy produktów suchych w kuchni. 

Przeciwko molom spożywczym możemy stosować produkty dostępne w sklepach, jednak dużo lepiej sprawdzą się domowe sposoby. Wiele z nich możemy zastosować praktycznie od razu.

jak pozbyć się moli
Canva / baona, Getty Images Signature

Jak pozbyć się moli spożywczych?

W pierwszej kolejności musimy zająć się posprzątaniem kuchni. Wszystkie zainfekowane produkty trzeba wyrzucić. Kolejnym krokiem jest dokładne wymycie szafek. Warto zastosować produkt, którego mole nie znoszą.

Do wyczyszczenia szafek najlepiej sprawdzi się ocet winny. Możemy zastosować go bez żadnych dodatków lub wybrać roztwór octu z wodą w proporcji 1:1. Następnie do szafki należy włożyć jedną rzecz, która zniechęci szkodniki.

Mole będą uciekać z kuchni

Do szafek warto włożyć pułapkę, która skutecznie odstraszy mole. Wystarczy do miseczki wlać ocet winny i dodać kilka kropli olejku lawendowego, goździkowego lub cytrynowego. Dzięki temu mole spożywcze już nie wrócą.

Niestety w suchych produktach kupowanych w sklepach mogą kryć się owady. Właśnie dlatego najlepszym i najskuteczniejszy sposobem na rozprzestrzenianie się moli jest przesypywanie produktów do plastikowych lub szklanych pojemników.

jak pozbyć się moli
Canva / Taborsk, Getty Images

Zobacz też:

Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10