Nie wyrzucaj, zrób gnojówkę. Pomidory i borówka ją uwielbiają
Mniszek lekarski rośnie niemal wszędzie. Znajdziemy go w naszych ogródkach, parkach, skwerach, lasach, łąkach. Nie wyrzucaj rośliny, jeśli pojawiła się na twoim trawniku. Zerwij ją i wykorzystaj do zrobienia nawozu.
Gnojówka z mniszka lekarskiego jest bogatym źródłem niezbędnych dla warzyw i owoców substancji odżywczych. Ponadto chroni przed chorobami i szkodnikami. Gnojówka nie pachnie tak, jak inne fermentujące nawozy, co jest kolejnym powodem, by ją przygotować.
Mniszek lekarski wzmocni rośliny
Mniszek lekarski jest rośliną bogatą w białko, flawonoidy, a także składniki mineralne i witaminy. Zawiera fosfor, potas, żelazo, krzem, magnez, a także witaminy z grupy B oraz witaminę C. W soku znajduję się ponadto taraksacyna o działaniu leczniczym.
Nic więc dziwnego, że roślina znalazła zastosowanie nie tylko w ogrodnictwie, ale i medycynie ludowej. Gnojówka z mniszka lekarskiego to najlepszy nawóz do warzyw, owoców, drzew i roślin ozdobnych. Pomidory i borówka wprost go uwielbiają.
Gnojówka z mniszka lekarskiego pobudza rośliny do prawidłowego wzrostu, dostarcza im niezbędnych wartości odżywczych i chroni przed mszycami i innymi szkodnikami. Wzmacniając rośliny, chroni je także przed wystąpieniem chorób bakteryjnych i grzybowych, które mogą zniszczyć całe uprawy.
Jak zrobić gnojówkę z mniszka lekarskiego?
Do przygotowania gnojówki wykorzystasz i kwiaty i liście mniszka. Rośliny posiekaj dość drobno i włóż do wyższego wiadra na ⅓ jego wysokości. Uzupełnij deszczówką lub odstaną wodą. Rozdrobnione liście i kwiaty szybciej sfermentują.
Wiadro odstaw w zacienione miejsce w ogrodzie. Co kilka dni przemieszaj całość. Gdy na powierzchni przestaną pojawiać się bąbelki, oznacza to, że gnojówka jest gotowa. Proces fermentacji trwa 2-4 tygodnie.
Jak stosować gnojówkę? Jakie rośliny możną nią podlewać?
Gdy gnojówka z mniszka lekarskiego będzie już gotowa, posiekane części roślin wrzuć do kompostownika. Płyn rozcieńczaj z wodą w proporcji 1:10 (w przypadku borówki amerykańskiej i innych roślin kwasolubnych w proporcji 1:15). Stosuj co 2- 3 tygodnie.
Gnojówka z mniszka sprawdzi się nie tylko do borówki i pomidorów. Możesz podlewać nią także inne rośliny w ogrodzie, jak:
- paprykę
- sałatę
- jarmuż
- drzewka owocowe
- agrest
- porzeczkę
- truskawki
- maliny
- kwiaty i krzewy ozdobne.
Zobaczysz, że w krótkim czasie ogród i warzywnik zmienią się nie do poznania. Rośliny będą zdrowo rosły i będą bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym szkodniki, bakterie i grzyby.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „W Szumilesie” na YouTube
Zobacz także:
- 1 składnikiem karmię lawendę. Kwiaty nie znikają przez całe lato
- Właśnie kwitnie, działa cuda na żylaki. Nie przegap sezonu
- Posadź lilie dokładnie w tym miejscu. Zakwitną jak nigdy