Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Wsyp do doniczki i podlej. Skrzydłokwiat odżyje i wypuści mnóstwo nowych kwiatów
Kamil Świętek
Kamil Świętek 16.01.2024 17:07

Wsyp do doniczki i podlej. Skrzydłokwiat odżyje i wypuści mnóstwo nowych kwiatów

Skrzydłokwiat
Shutter/Alsu Kanyusheva; Canva/ALFSnaiper

Skrzydłokwiat to niezwykle ciekawa roślina, która zachwyca podczas okresu kwitnienia. Niestety trudno spodziewać się pięknie rozwijającej się rośliny, jeśli zaniedbamy elementarne kwestie jej pielęgnacji.

Jak zatem powinniśmy pielęgnować skrzydłokwiat? Co zrobić, aby nasza roślina poprawnie się rozwijała i zachwycała nas swoim pięknem? Wystarczy, że wsypiecie to do doniczki i podlejecie.

Jak dbać o skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiaty to popularne ozdoby naszych mieszkań. Nic dziwnego, że kochają je miliony ogrodników. Rośliny te prezentują się pięknie niezależnie od pory roku.

Niewielu z nas wie jednak, że odpowiednio pielęgnowany skrzydłokwiat może kwitnąć przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych na dworze. Jak o to zadbać? Nie ukrywajmy, zima to szczególnie trudna pora roku dla skrzydłokwiatu.

skrzydłokwiat.jpg
canva/teresinghaophoto

Jak pielęgnować skrzydłokwiat zimą?

Pielęgnacja skrzydłokwiatu zimą znacznie różni się od dbania o niego latem. Przykładowo, chociaż latem roślina ta preferuje półcieniste stanowisko, zimą warto wystawić ją na silniejsze działanie promieni słonecznych.

W trakcie okresu zimowego ograniczamy także podlewanie maksymalnie do 1 dawki w tygodniu. Zamiast częstego podlewania lepiej regularnie zraszać liście skrzydłokwiatu, jeśli w mieszkaniu powietrze jest suche.

Zimą ograniczamy także nawożenie skrzydłokwiatu wieloskładnikowymi nawozami. Zamiast tego lepiej będzie użyć nawozów rozcieńczonych. Pamiętajmy także o tym, aby roślina nie stała na przeciągu i nie była wystawiana na temperaturę wyższą niż 18 stopni Celsjusza.

Co zrobić, aby skrzydłokwiat zakwitł?

Skrzydłokwiat to roślina, która odpowiednio pielęgnowana może kwitnąć przez cały rok. Jeśli spełniliście powyższe warunki, a mimo to skrzydłokwiat dalej nie chce zakwitnąć, możliwe, że cierpi on na niedobór składników pokarmowych w podłożu. Wówczas należy uzupełnić je za pomocą nawozu.

Idealnie do celu nawożenia skrzydłokwiatu zimą nadadzą się łupiny z orzechów ziemnych. Wystarczy rozgnieść je na proszek i podsypać ziemię pod skrzydłokwiatem. Te pomogą w zatrzymaniu wilgoci w ziemi, stopniowo uwalniając do niej cenne dla skrzydłokwiatu składniki odżywcze.

Twoja roślina będzie zdrowa. Liście będą miały piękny, ciemnozielony kolor, a nowe pąki kwiatowe szybko się pojawią. Wszyscy będą zazdrościć ci takiej ozdoby w salonie!

skrzydłokwiat.jpg
canva/Chris Leaver

ZOBACZ TAKŻE:

Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10