DomekIOgrodek.pl Porady domowe Nie zostawiaj ładowarki w kontakcie. Ten błąd będzie dużo kosztować
Fot. Canva/Dmitrii Anikin, Getty Images

Nie zostawiaj ładowarki w kontakcie. Ten błąd będzie dużo kosztować

3 maja 2024
Autor tekstu: Kamil Świętek

Zdarzyło Wam się kiedyś zapomnieć wyjąć ładowarki z kontaktu? W porannym pędzie jest to niemalże norma. Czy jednak powinniśmy bagatelizować nasze gapiostwo? Zdania na ten temat są podzielone.

Teoretycznie nic złego nie może się wydarzyć, jeśli korzystamy z nowoczesnej ładowarki. Starsze modele miały skłonność do przegrzewania się i zwarć, ale czy obecnie jesteśmy w pełni bezpieczni?

Dlaczego nie warto zostawiać ładowarki w gniazdku?

Unia Europejska wprowadziła regulację, która znacząco zwiększyła bezpieczeństwo korzystania z ładowarek. Wyobraźcie sobie, że jeśli ładowarka zostanie podpięta do prądu, ale nie będzie w tym momencie ładować urządzenia, będzie ona pobierać do 0,5 W.

Pozwala to na znacząco zmniejszenie ryzyka przegrzania się urządzenia, a także ogranicza wydatki na energię elektryczną. Warto jednak zaznaczyć, że wciąż urządzenie pobierać będzie nieznaczny prąd.

Oznacza to, że nasze gapiostwo związane z ładowarkami wpływa na zwiększenie zużycia energii w naszym mieszkaniu, co nie tylko nie sprzyja środowisku, ale również ma wpływ na nasze finanse , winduje bowiem rachunki za prąd.

Ładowarka 2.jpg
Fot. Canva/Proxima Studio

Ile kosztuje zostawienie ładowarki w gniazdu?

Jak wspomnieliśmy, pobór prądu jest tu stosunkowo niewielki i nasz budżet domowy mocno nie ucierpi, bowiem koszt jednej ładowarki w gniazdku zwiększy opłaty za prąd co najwyżej o kilka złotych rocznie. Trzeba natomiast wziąć pod rozwagę, że w domu zwykle używamy wielu ładowarek.

Jeśli korzystamy z większej liczby urządzeń, chociażby do ładowania telefonu, laptopa i innych urządzeń akumulatorowych, efekt skali może nas nieprzyjemnie zaskoczyć.

Czy odłączanie ładowarki od prądu ma sens?

Skoro wiemy, że nie chodzi tutaj o zabójcze kwoty, czy odłączanie ładowarki od prądu w ogóle ma sens? Zdecydowanie tak. Jeśli nie zależy nam na wysokości rachunków, pomyślmy o naszym bezpieczeństwie .

Co w przypadku, gdyby ładowarka mimo wszystkich zabezpieczeń miała przebicie, albo gdybyśmy zwyczajnie potknęli się o niechlujnie porozrzucane kable?

Aż strach pomyśleć, co mogłoby się stać, gdyby do przewodu pod napięciem dobrał się nasz czteronożny przyjaciel. Mimo stosowania zaawansowanych systemów zabezpieczeń postępujmy zgodnie z mantrą: „Przezorny zawsze ubezpieczony” i nie martwmy się na zapas.

Ładowarka 3.jpg
Fot. Canva/sergeymironov

ZOBACZ TAKŻE:

Rozcieńczają wodą i leją pod ogórki. Mają dwa razy większe zbiory
Nigdy nie ładuj tak telefonu w domu. Bateria długo nie przetrwa
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy